Geri Dön

Hayvanlar Ne İster?

Hayvan davranış bilimi profesörü Marian Stamp Dawkins’in kaleme aldığı Hayvanlar Ne İster? Kitabı Alfa Yayınları’ndan çıktı.

Hayvanlar Ne İster?

Mariam Stamp Dawkins, bu kitabı bizimle birlikte gezegenimiz üzerinde yaşayan milyarlarca hayvana olan tutumuzu yeniden düşünme ihtiyacı üzerine yazdığını ifade ediyor.

Kitap, hayvanların refahının özellikle önemli olmadığını düşünen insanları hedeflerken hayvanların bizim gibi bilince sahip olup olmadıklarıyla ilgili yaşanan kafa karışıklığının giderilmesini amaçlıyor.

Arka Kapak

Bilinç nedir? Hayvanların bilinci var mı? Bilinci üreten beynimiz diğer hayvanlarla neredeyse aynı yapıya sahipken, aramızdaki bu fark nereden kaynaklanmakta? Günümüz bilimi bu soruya tam bir yanıt sunmaz. Dawkins bu zor problemleri tartışıyor ve hayvanlar için iyi olanın gerçekte ne anlama geldiği gibi konulardaki bilinç bulanıklığını ortaya koyuyor. İnce zekâsı ve duygudaşlık yeteneğiyle Dawkins, hayvan refahı için ulaşılabilecek en iyi durumun, deneysel veriler sayesinde ortaya çıkacağını ileri sürüyor. Tarafların çıkarı çok güçlü bir etkendir ve gerçekten de hayvan refahının sahip olabileceği en güçlü müttefik olabilir.

Şaşırtıcı, kışkırtıcı ve ikna edici yöntemiyle Dawkins, hayvan refahı hareketinin ne yönde değişmesi gerektiğine ilişkin olarak insanların ve hayvanların daha iyi bir durumda olmasını sağlayacak aydınlatıcı bir sav ortaya koyuyor.

“Dawkins’in hayvan refahının iki temel direği yaklaşımı, hayvan refahıyla ilgili görüşlere sağlam bir temel sağlıyor.”

–Temple Grandin, Improving Animal Welfare: A Practical Approach kitabının yazarı

“ Bu kitabın değeri problemin üç yüzünü tek bir ortak noktada birleştirmesinden kaynaklanıyor: Yaşama saygı.”

-John Webster,

Bristol Üniversitesi Emeritus Profesörü

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber