Geri Dön
Kültür Sanatİlk senaryosuyla en iyi 25’te

İlk senaryosuyla en iyi 25’te

Derya Durmaz’ın ilk senaryosu, kadın film yapımcılarını keşif platformu Wscripted tarafından yayınlanan, Cannes Film Festivali’nde sunulan İngilizce’de en iyi 25 senaryo arasında yer aldı

İlk senaryosuyla  en iyi 25’te

Kadın yazarların keşfedilmesini kolaylaştıran Wscripted, İngilizce senaryoların olduğu “Cannes Senaryo Listesi”ni açıkladı. Wscripted’ın listesine Türkiye’den senarist, yönetmen ve oyuncu Derya Durmaz, “The Bus To Amerika” isimli filmiyle seçildi. 2018 yılına ait film, maceparest bir mülteci çocuk olan Sefran’ın Amerika’ya gitme hayalini anlatıyor. Ancak yaşadığı talihsiz bir dini ihlal onu, kabul görmek için kendisiyle ve insanlarla yüzleşmesi gerektiği yetişkin dünyasının içine itiyor. Listedeki senaryolar arasında Lucy Powers’ın yazdığı “The Road to Hebron”, Nathalie Marchak’ın “A Beautiful Journey”, Caitlin Gallo ve Brittany Harris “People Like Us”la ve Sundance Enstitüsü üyesi Deborah S. Esquenazi “A Killing on Park” ile yer alıyor.

Wscripted, uluslararası kadın     yazarların ‘mükemmel’ projelerini vurgulayarak yapımcılara ve yönetmenlere yeni kadın yetenekleri keşfetmeleri için bir kaynak sunmayı amaçlıyor. Wscripted’in kurucusu ve CEO’su Ellie Jamen, ImpACT programlarının bir parçası olarak girişimi tanıtmak için 2021 Cannes Film Market’s Producer Network’e onur konuğu olarak davet edildi. Jamen, “Kadın yazarların eğlence endüstrisinde yeterince temsil edilmediğine inanıyoruz. Açılış Listesi ile hedefimiz, aday gösterilen kadın hikâye anlatıcılarının yapımcılar ve yükselen kadın seslerini keşfetmek isteyen yaratıcı yöneticiler arasında görünürlük kazanmalarına yardımcı olarak engelleri aşmak” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler