Geri Dön
Kültür Sanatİtalyan operasını kadın şef yönetecek

İtalyan operasını kadın şef yönetecek

Ukraynalı Oksana Lyniv, İtalyan operasının ilk kadın şefi oldu. 43 yaşındaki deneyimli şef teklifi aldığında henüz operanın ilk kadın şefi olacağını bilmediğini ancak bu durumdan “büyük onur ve mutluluk” duyduğu açıkladı.

İtalyan operasını kadın şef yönetecek

22 Ocak’ta İtalya’nın kuzey bölgesi Bologna'daki Teatro Comunale operasında üç yıl boyunca devam edeceği görevine başlayacak olan Lyniv, geçtiğimiz temmuz ayında da Almanya’nın 145 yıllık Bayreuth Festivali’nde açılış konserini yöneten ilk kadın şef olarak yine bir ilke imza atmıştı.

İlk orkestrasını 16 yaşında Lviv’de Lysenko Müzik Okulu’na başlamadan önce yöneten başarılı şef geçmişte kadın müzisyenlerin daha fazla zorluklar yaşadığını ancak günümüzde koşulların giderek iyileştiğini söyledi.

Sözlerine İtalya’nın sanat ve opera için öneminden bahsederek devam eden Lyniv devralacağı görevi daha önce hiçbir kadının üstlenmemiş olmasına dair “bu değişimin şimdi gerçeklemesini önemli bulduğunu” ve genç kadın orkestra şeflerinin “fırsatları yakalayıp peşlerine düşmeleri” gerektiğini belirtti.