Geri Dön
Kültür SanatJenkins, ABD’nin karanlık tarafına bakıyor

Jenkins, ABD’nin karanlık tarafına bakıyor

“Moonlight” ile siyahların günümüz ABD toplumundaki şartlarını etkileyici ve kişisel bir filmle anlatıktan sonra siyah edebiyatının ünlü kalemi James Baldwin’ “If Beale Street Could Talk”unu sinemaya uyarlayan yönetmen Barry Jenkins, ABD’deki siyahların tarihine bakmayı sürdürüyor.

Jenkins, ABD’nin karanlık tarafına bakıyor

Yönetmen, 14 Mayıs’ta Amazon Prime’da yayınlanacak dizisi “The Underground Railroad”la 19’uncu yüzyılda kölelerin kaçışını konu alan bir alternatif tarih anlatımı sunacak. 10 bölümlük dizide Colson Whitehead’in Pulitzer Ödüllü aynı adlı romanını uyarlayan Jenkins, proje hakkında Guardian’a konuştu.
Romanın taslağını 2016’da okuyan Jenkins, “Okuduğum anda bunu çekmek istiyorum dedim ki, ne istediğini hemen bilen biri değilimdir” diyor. Ancak Jenkins proje yaklaştıkça bu hikâyenin ağırlığını hissetmeye başlıyor: “Metin çok derin travmalara yer veriyor. Hikâyeye hakkını verememekten korktum. Uğraştığım en zor metindi ama bunun büyük bir imkân barındırdığını da fark ettim. Umarım, atalarımla ilgili on yıllardır yer eden klişe temsilleri vurgulamak yerine bunları kırabilmişimdir.”

Başrollerinde Thuso Mbedu, Chase W. Dillon ve Joel Edgerton ’ın yer aldığı dizi, Cora Randall adlı bir karakteri merkeze alıyor. Cora, Georgia’daki bir plantasyondan kaçıp, Yeraltı Demiryolu’nun söylenti değil gerçek olduğunu keşfediyor. Bu demiryolu, Güney eyaletlerinin altından geçen gizli bir tünel ağı ve kölelerin Kuzey eyaletlerine ulaşmalarını mümkün kılıyor.

Jenkins, 2017 ’de “Moonlight” ile En İyi Film dalında Oscar aldığında çevresindekilerin kendisine bu zor metinden vazgeçip geçmeyeceğini sorduklarını ancak dönemin politik atmosferi ve Donald Trump’ın etkisiyle devam ettiğini söylüyor: “Amerika’yı yeniden büyük yap sloganı her yerdeydi ve sürekli tekrarlanıyordu. Ben de şunu düşündüm: Muhtemelen Amerika hiçbir zaman büyük değildi. Evet, gelişimin olduğu dönemler oldu kuşkusuz. Ama hep bir karanlık taraf kaldı. O yüzden dedim ki, ‘Tamam, ‘The Underground Railroad’ şu an kesinlikle çekilmeli.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler