Geri Dön

Karikatürist ve yönetmen Tonguç Yaşar’a veda

Karikatürist ve çizgi film yönetmeni Tonguç Yaşar (87) önceki gün yaşamını yitirdi.

Karikatürist ve yönetmen Tonguç Yaşar’a veda

Yaşar, Türkiye’nin en özgün karikatür sanatçılarından biriydi. 1932 İstanbul doğumlu sanatçı, 1952 yılında Hür Adam dergisinde başladığı karikatür çalışmalarını Vatan gazetesi, Akbaba, Tef, Dolmuş, Taş Karikatür ve Yön dergilerinde sürdürdü. 1969 yılında karikatürlerinin bir kısmını “Sülüname” adlı kitapta topladı.

Karikatürün yanı sıra çizgi film çalışmaları da yaptı. “Amentü Gemisi Nasıl Yürüdü” adlı filmiyle 1972’de Adana Altın Koza Film Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü. Aynı film, 1973 yılında 9. Uluslararası Annecy Çizgi Film Festivali’nde  gösterilen Türkiye’den ilk çizgi film oldu.

Karikatürist ve çizgi film yönetmeni Tonguç Yaşar (87) önceki gün yaşamını yitirdi. Yaşar, Türkiye’nin en özgün karikatür sanatçılarından biriydi. 1932 İstanbul doğumlu sanatçı, 1952 yılında Hür Adam dergisinde başladığı karikatür çalışmalarını Vatan gazetesi, Akbaba, Tef, Dolmuş, Taş Karikatür ve Yön dergilerinde sürdürdü.

“Yaşa Don Kişot” çizgi filmi TRT Kültür Sanat Ödülleri Yarışması’nda ikincilik alırken, Darüşşafaka Sinema Kulübü’nün düzenlendiği 1. Uluslararası Kısa Filmler Şenliği’nde En İyi Film seçildi. Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği Nasreddin Hoca Çizgi Film Yarışması’nda birincilik ödülünü alarak bakanlığa Nasreddin Hoca üzerine iki film çekti. Yaşar, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın kaleme aldığı “Balina ile Mandalina”, Sait Faik imzalı “Topal Martı” da dahil 16 kısa çizgi film yaptı. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber