Geri Dön
Kültür SanatMiyazaki, Japonya dışına çıktı

Miyazaki, Japonya dışına çıktı

Japon ve anime kültürünü tüm dünyaya taşıyan yönetmen Hayao Miyazaki, geçtiğimiz ay Los Angeles’ta kapılarını açan Academy Museum of Motion Pictures’ın ilk sergisinin konuğu oluyor.

Miyazaki, Japonya dışına çıktı

Çalışmalarıyla tüm dünyayı etkileyen Miyazaki’nin eserleri ilk kez Japonya dışında sergileniyor. Miyazaki’nin filmlerinde bize gösterdiği çevreye ve doğaya karşı duyarlılığı sergide de atlanmamış. Yönetmenin filmlerinde karşımıza çıkan ağaçların bir temsili “The Mother Tree” oldukça dikkat çeken bir çalışma olarak sergide yer alıyor. 11 bin metre karelik alanda kurulan müze; ağaç evler, ormanlar, yaratıklar ve uçan kalelerle “My Neighbor Totoro”da iki kız kardeşin orman ruhları ile ilişkisini izlediğimiz mistik atmosferi andıran enstalasyonla karşılıyor ziyaretçilerini. Tünel şeklinde tasarlanmış enstalasyon Miyazaki’nin 11 filminden seçilen görüntülerin duvarlara yansıtıldığı bir odaya götürüyor konukları.
Miyazaki dünyasına yakın bir bakış sunan sergide ayrıca yönetmenin 2013 ve 2015’te kazandığı Oscar heykelleri de görülebiliyor.