Geri Dön

"Müzik benim için hep devam edecek bir yolculuk"

Lider Şahin, mimar, oyuncu gibi yönleri dışında bu sefer karşımıza Mesela adını taşıyan teklisi ile çıkıyor. Müziğin içinde doğan ve müzikle yaşayan bir ailede büyüyen Lider Şahin ile teklisini, klip çalışmasını, bundan sonraki projelerini konuştuk. Babası Selami Şahin ve ailesi ile olan ilişkilerini de anlatan Lider Şahin, sanat güneşimiz Zeki Müren'in ismini nasıl koyduğunu da bizlerle paylaştı.

"Müzik benim için hep devam edecek bir yolculuk"

milliyet.com.tr Özel

Bizlere Mesela adlı projenizden bahsedebilir misiniz? Seninle Başım Dertte Müzikalinden sonra müzik yolculuğunuza bu şarkıyla devam ettiniz. Sizin için neler hissettiriyor? Bu duyguları bizlerle paylaşabilir misiniz?

Hatırlayamadığım bir zamandan beri şarkılar yazıp söylüyorum. Müzik kariyerime başlayacağım olgunluğa geldiğimdeyse Mesela şarkımı tercih etmek istedim, çünkü benim için hem hikayesi, hem de duygusu olan bir şarkı.

Şarkımı Eylül ayında piyasaya sürdüğümdeyse bilmediğim türden karmaşık hisler yaşadım. Çok yoğun bir heyecan, fazlaca mutluluk, biraz da endişe belki. Yıllardır ürettiklerimi insanlarla paylaşmak harika bir histi, hayatım boyunca unutmayacağım bir dönem oldu.

 

Peki şarkınızla ilgili aldığınız dönüşleri anlatabilir misiniz?

Elbette yola çıkarken şarkıyı büyük bir müzik prodüksiyon veya dağıtım firması yerine kendi firmamızdan çıkarmamızın zorluğunun farkındaydık. Zira ana akıma hitap etmek bağımsız bir yerden oldukça zor. Fakat her şey umduğumuzdan da iyi gitti.

Daha ilk şarkım olmasına rağmen insanların müziğime bağlandıklarını ve sürekli dinlediklerine dair mesajlar alıyorum. Bunlar da herhalde kariyerine yeni başlamış bir müzisyen için olabilecek en güzel dönüşler. Çok mutlu ediyor.

 

İlk klibinizin ardından çalışmanıza bir de akustik versiyon eklediniz. Ayrıca akustik video çekimi bir Mimar Sinan eseri olan Kapıağası Yakup Ağa Hamamı’nda gerçekleştirdiniz. Müzisyen kimliğinizin yanı sıra mimarsınız. Müzik ve mimarlık deneyiminizle birleştiğinde bu proje için neler söylemek istersiniz?

Hem resim, hem de mimarlık benim tutkuyla bağlandığım alanlar. Bu alanlarda öğrendiklerimi de müzisyen kişiliğime aktardığımı düşünüyorum. Yarattığım müziklerdeki titizlik ve detaycılık mimarlık eğitimimden bana kalan yaklaşımlar örneğin.

Kapıağası Yakup Ağa Hamamı’nda bir klip çekmek de bu nedenle benim için harika bir karşılaşma oldu. Projeyi bütünsel olarak mimari ve müziğin bir harmanı olarak görüyorum diyebilirim.

Müzik benim için hep devam edecek bir yolculuk

Yapım sürecinden de bahsedecek olursanız bu yoldaki en büyük yardımcılarınız kim oldu? Bize şarkınızın teknik detaylarından da bahsedebilir misiniz?

Ailem ve çalışma arkadaşlarım konusunda hep çok şanslı olduğumu düşündüm. Kardeşim Fikret Emirhan Şahin’in başında olduğu Lider Entertainment ailesi beni her anlamda destekledi ve yapmak istediklerim konusunda benim kadar heyecan duydular.

Mesela’nın hem ilk, hem akustik düzenlemesini yapan Okan Akı’nın büyük bir katkısı var. Ve tabi ki diğer müzisyen arkadaşlarım Volkan Öktem, Uğur Varol ve Deniz Beydili şarkıya ruh kattılar. Ve elbette yönetmenimiz Mert Edis, fotoğrafçımız Erdem Aydın ve diğer tüm ekip arkadaşlarımın video klibe harika katkıları oldu. Saymam gereken diğer bir isimse, Kapıağası Yakup Ağa Hamamı’nın kapılarını bize açarak bu klibi mümkün kılan Necati Polat. Kendisine de tekrar teşekkür ederim.

 

Projenizi kardeşleriniz Meryem İrem Şahin ve Emirhan Şahin ile ortak yürütüyorsunuz. Aile içinde nasıl bir diyalog var. Bunlardan da bahsedebilir misiniz?

Sizi çok iyi tanıyan insanlarla çalışmanın hep büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Kardeşlerimin ikisi de çalışkan ve yaratıcı insanlar. Konuşmadan bazı kararları verebilecek noktadayız. Elbette bazen fikir ayrılıkları olabiliyor, ama bu noktalarda da en iyi işi çıkarmak için çalıştığımızdan birbirimizin kalbini kırmıyoruz.

 

Yıllarca babanız Selami Şahin ile birlikte sahne aldınız. Ardından müzisyen kişiliğinizi oyunculukla birleştirip Seninle Başım Dertte Müzikali’nde performans sergilediniz. Bu tarz projeler devam edecek mi? Mimarlığı, müzisyenliği ve oyunculuğu birleştireceğiniz başka alanlarda görebilecek miyiz sizi?

Bunların hepsi tam zamanlı mesai isteyen işler. Fakat müzikal sürecinin bende bir kırılma noktasını yarattığını düşünüyorum. Ciddi bir oyunculuk eğitimi süreci, ardındansa büyük bir performans tecrübesi yaşadım. Oyunculuk zehrini bir kez aldım, ve devam etmek istiyorum. Elbette iyi bir teklif gelirse.

Selami Şahin konusuna gelecek olursak, anlatmak saatler sürer. Selami Şahin benim hayatım boyunca hem babam, hem öğretmenim, hem arkadaşım oldu. Kendisiyle yıllarca çalışma şansına sahip olduğum için çok mutluyum. Her zaman da fikrini sorar ve ondan bir şeyler öğrenmeye devam ederim.

Müzik ise benim için hep devam edecek bir yolculuk diyebilirim. Şimdiden önümüzdeki senelerde yapacağımız çalışmaları planlıyoruz.

 

Şarkınızın sözü ve müziği size ait. Söz yazarken size ilham veren şeylerden söz edecek olursak, nasıl bir müzikal dil yaratmak istiyorsunuz. Yazdığınız başka şarkılarınız da var mı?

Ben kendi deneyimlerimden beslenerek kendi özgün müzikal dilimi yaratmak istiyorum ve bunun üzerine çalışıyorum. Elbette etkilendiğim ve sevdiğim birçok müzisyen var. Fakat günün sonunda tek başıma kaldığımda hislerimi nasıl anlatacağımı kurgulamayı tercih ediyorum. Bu nedenle herhangi bir müzik türü altında kategorize edilemeyen, bağımsız işler üretmek benim odaklandığım konu bu aralar.

Benim yazdığım veya diğer müzisyen arkadaşlarımla beraber ürettiğim 10’un üzerinde şarkı var. Zamanla bunları paylaşmaya devam edeceğiz.

Müzik benim için hep devam edecek bir yolculuk

Bize günlük yaşantınızdan bahsedebilir misiniz? Müzik dışında sizin için önemli olan şeyler nedir?

Dostlarımın, ailemin ve sevdiklerimin yanımda olması. Genellikle kendi yakın dostlarımla beraber sakin bir hayat sürmeyi seviyorum. Bunlar dışında dönem dönem seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek de rutinlerimden.

 

Spor ile ilgili paylaşımlarınıza denk geliyoruz. Sporun hayatınızda öneminden söz eder misiniz?

Spor benim hayatımdaki en büyük rutinim. Haftanın 5 günü Fitness, Pilates, doğa sporlarıyla ilgileniyorum ve güne sporla başlamanın önemine inanıyorum. Beni hem zinde, hem de üretken kılan bir aktivite bu. Uzun vadede sporla ilgili de bazı projeler üretmek isterim.

 

İsminizi Zeki Müren'e koymuş sanırım. Hikayesini öğrenebilir miyiz? Bu durum size neler hissettiriyor?

Zeki Müren, çoğu kişinin bildiği üzere babamın hem yakın dostu, hem de iş arkadaşıydı. 1981’de babamın kurduğu müzik firmasına Lider Müzik ismi konuluyor. 85’te ben doğduğumdaysa babam hemen telefona sarılıp Zeki bey’i arıyor: “Paşam bir erkek evladım oldu, adını ne koyayım?” O da duraksamadan cevaplıyor: “Senin oğlun senin gibi, şirketin gibi Lider olsun.”

Zeki Müren gibi çok değerli bir sanatçının ismimi koyması benim için çok büyük bir gurur kaynağı. Hayatım boyunca bu gururu taşıyacağım.

 

Eklemek istedikleriniz olursa dinlemek isteriz?

Çok teşekkür ederim, tüm Milliyet okurlarına sevgiler diliyorum. Kulağınız iyi müzikte olsun

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber