Geri Dön

New York’ta Türk Film Günleri başlıyor

New York’ta, ”Aradaki Mekan: Türkiye Sineması Panoraması” adlı Türk Film Günleri programı başlıyor.

New York’ta Türk Film Günleri başlıyor

Program, New York merkezli Amerikan Türk Cemiyeti’ne (ATS) bağlı ”Moon and Stars Project” ve ”Lincoln Center Film Cemiyeti” tarafından düzenleniyor.

ATS ve Moon and Stars Project tarafından yapılan açıklamada, ”Aradaki Mekan: Türkiye Sineması Panoraması” adlı programın, ABD’de bugüne kadar düzenlenen en geniş Türkiye sineması retrospektifi olduğu ve program kapsamında, 1950’lerden bugüne çeşitli ödüller kazanmış 29 filmin, 27 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında New York’ta gösterileceği bildirildi.

Lincoln Center Film Cemiyeti Program Direktörü Richard Pena’nın programla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, dünya sahnesinde önemi gittikçe artan bir ülke olmasına rağmen, sahip olduğu son derece zengin sinema geleneğinin, sinema meraklısı çoğu Amerikalı tarafından bilinmediğini belirttiği bildirildi. Pena’nın, programda yer alan 29 filmin, özellikle Türkiye’nin gelişmiş ticari sinemasına alternatif oluşturan, çoğu son derece zor ve hatta tehlikeli koşullarda çekilen ve sosyal konulara eğilen filmler arasından seçildiğini söylediği belirtildi.

Açıklamada, 27 Nisan’da düzenlenecek açılış töreninde, Raşit Çelikezer’in yönettiği, Sundance Film Festivali’ne Türkiye’den kabul edilen ilk film olan ve ”Jüri Özel Ödülü”nü kazanan ”Can” filminin gösterileceği bildirildi.

Programın ilk haftasında filmleri gösterilecek olan yönetmenlerden Yeşim Ustaoğlu ve Ali Özgentürk’ün de gösterimlere katılarak seyircilerin sorularını cevaplayacakları, programın 10 Mayıs gecesi Özcan Alper’in ”Gelecek Uzun Sürer” filminin gösterimiyle sona ereceği bildirildi.

Programda Atıf Yılmaz’ın klasik filmlerinden ”Ah Güzel İstanbul” (1966), Metin Erksan’ın, Fakir Baykurt’un aynı adlı romanından uyarladığı ”Yılanların Öcü” (1962) ve Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı alan ”Susuz Yaz” (1964) filmleri de seyirci karşısına çıkıyor.

Yönetmen Yılmaz Güney’in ”Umut”, ”Yol” ve ”Ağıt” filmlerinin, Ali Özgentürk’ün de Hazal (1979) filminin New Yorklu sinemaseverlerle buluşacağı bildirildi.

”İstanbul” konulu filmler arasında ise Memduh Ün’ün ”Üç Arkadaş”, Gülsün Karamustafa’nın yönetmenliği yaptığı ve başrolünde Hülya Avşar’ın olduğu ”Benim Sinemalarım” (1990), Tunç Başaran’ın yönettiği ”Uçurtmayı Vurmasınlar (1989)” ve Derviş Zaim’in ilk filmi ”Tabutta Rövaşata” (1996) yer alıyor.

Edebiyat uyarlamalarının da yer aldığı programda, Yusuf Atılgan’ın aynı adlı romanından Ömer Kavur tarafından uyarlanan ”Anayurt Oteli” (1987), yine Kavur’un, Orhan Pamuk’un senaryosunu beyazperdeye aktardığı ”Gizli Yüz” filmleri gösterilecek. Türk sinemasının unutulmaz klasiklerinden, Atıf Yılmaz’ın ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un bir öyküsünden uyarladığı ”Selvi Boylum Al Yazmalım” (1977) filminin de gösterileceği programda, Türk sinemasının bol ödüllü yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan da ”İklimler” (2006) filmi ile yer alıyor.

Film gösterimlerinden sonra oyuncu ve yönetmenlerle söyleşilerin de düzenleneceği programın ana sponsorluğunu Chobani ve şirketin vakfı Shepherd’s Gift Foundation, diğer sponsorluklarını ise Koç Grubu’na bağlı Ramerica International ve The Marmara-Manhattan’ın üstlendiği bildirildi.

Açıklamada, ”Aradaki Mekan: Türkiye Sineması Panoraması”nı destekleyenler arasında Ramerica Foundation, New York Şehri Kültür İşleri Dairesi, Türk Kültür ve Turizm Bakanlığı ve New York Başkonsolosluğunun da bulunduğu kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber