Kültür Sanat NFT satışına engel

NFT satışına engel

11.07.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

İtalyan hükümeti, Rönesans dönemi klasik tabloların NFT satışlarını askıya aldı. Hükümetin bu kararı, Floransa’nın tarihi şehir merkezinde bulunan ünlü bir sanat müzesi olan Uffizi Galerisi’nin, Michelangelo’nun “Doni Tondo” adlı eserinin 140 bin Euro’luk NFT satışının ardından geldi.

NFT satışına engel

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ - İtalyan Rönesansı dönemine ait paha biçilmez eserlere sahip olan Uffizi Galerisi pandemi döneminde Cinolla adlı bir NFT prodüksiyon şirketi ile beş yıllık sözleşme imzalamıştı. Şirket daha önce Leonardo da Vinci’nin “Bir Müzisyen Portresi” (1490) ve Amedeo Modigliani’nin “Genç Bir Hanımın Başı” (1915) gibi eserlerin de NFT’lerini piyasaya sürmüştü. Şirket şu an satışlardan elde ettiği yüksek kârlarla dikkatleri üzerine çekiyor.

Haberin Devamı

İtalya’daki müzeler genel müdürlüğü adına yapılan bir açıklamada NFT’lerle ilgili henüz yeterli düzenleme mevcut olmadığı için kurumlardan NFT’lerle ilgili sözleşme imzalamaktan kaçınmaları istendi. Açıklamaya göre hükümetin temel amacı kurumların haksız bir sözleşmeye maruz bırakılmalarının önüne geçmek.