Geri Dön
Kültür SanatÖğretmenim zil çaldı!

Öğretmenim zil çaldı!

Çocukların heyecanla beklediği ara tatile pek az kalmışken hazırladıkları renkli atölyelerle hem öğretici hem de keyifli vakit geçirtmeyi hedefleyen adreslere göz attık.

Öğretmenim zil çaldı!

Kapanmak zorunda kalan sınıflar, uzaktan eğitim derken her şey gibi sınıfları doldurmanın da tadını yitirdiği zamanlarda bir parça dinlenmek, farklı aktiviteler yapmak çocuklara iyi gelecek. 21 Ocak’ta ara tatil zilinin çalmasıyla öğrenciler 4 Şubat’a kadar tatil yapacak. Pek çok kurum da çocukların sömestr tatilini daha verimli geçirmesi için atölyeler hazırladı.

Sakıp Sabancı Müzesi de Öğrenme Programları kapsamında düzenlenen Kış Okulu’nda 25 Ocak- 4 Şubat tarihleri arasında müzede ve çevrimiçi atölyelere ev sahipliği yapacak yerler arasında. 5-7 yaş grubu için Koşan Atlar atölyesinde çocuklar SSM bahçesinde bulunan at heykelleri hakkında bilgi edinip ve at figürleri tasarlayacaklar. Ahşabı yapı malzemesi olarak tanımayı ve ahşabın yapısal özelliklerinin keşfedileceği Benim Kulem atölyesi 6-8 yaş grubu için düzenlenecek. Yine 6-8 yaş grubu çocuklara yönelik Gölge Tiyatrosu atölyesinde çocuklar, ışık ve gölgeyi, tiyatro ortamları ve mekânsal yanılsamalar yaratmak için nasıl kullanabileceklerini öğrenecek. SSM’nin İstanbul Kent Konseyi’nin İnformel Eğitim Çocuk İstanbul iş birliğiyle yürüttüğü İstanbul Çocuklara Soruyor projesi 7-10 ve 11-14 yaş grubu için gerçekleştirilecek. 

30 Ocak Pazar günü ise 13:00-16:00 saatleri arasında Beykoz Kundura’da “Kundura Dedektifleri Fabrika’da” atölyesi gerçekleşecek. 9-11 yaş aralığı için hazırlanan atölyede sergi ziyaretinden diaroma yapımına, deneylerden dijital oyunlara, eğlenceli olduğu kadar öğretici bir deneyim sunacak. Çocuk kitabı yazarı ve eğitmen İdil Bilgin tarafından tasarlanan ve psikolog, sosyolog ve eğitmen Hatice Gamze Çevik uygulayıcılığında gerçekleşen “Kundura Dedektifleri Fabrika’da”, kültürel miras alanında çocuk katılımını sağlamayı amaçlarken, tarihi yapı ve alanları korumanın önemini erken yaşlarda yeşertmeyi hedefliyor. 12-17 yaş aralığındaki çocuklar için düzenlenen felsefe yolculuğu ise çocuklardan biraz daha efor bekliyor. Hugin&Munin Kültür ve Sanat Paylaşım Platformu’nda Reşat Erünsal’ın eşliğinde 12-17 yaş arasındaki çocuklara birlikte yapılacak ve 4 hafta sürecek “Çocuklarla Felsefe Yolculuğu” etkinliğinin ilki 22 Ocak Cumartesi 10.30 -12.30 saatleri arasında gerçekleşecek. Dört hafta boyunca her cumartesi gerçekleşecek etkinlikte, Varlık Felsefesi, Bilgi Felsefesi, Etik ve Değer Felsefesi ile Estetik konu başlıklarında çalışmalar yapılacak.