Geri Dön
Kültür SanatParayı veren kitabı bastırır!

Parayı veren kitabı bastırır!

Ares Kitap, ilginç bir kampanyaya imza attı. Yayınevi, basım ücretini ödeyen herkesin kitabını basacak ve dağıtacak...

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

“Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” demişti Andy Warhol. Artık yalnızca ünlü olmak bile yetmiyor, herkes bir kitap sahibi oluyor. Ares Kitap’ın başlattığı kampanya ile basım ücretini ödeyen herkesin kitabı yayımlanıyor.

Yazar olmak için izleyeceğiniz yol şu: Roman, şiir, deneme, öykü ya da herhangi bir türde yazdığınız metni kolunuzun altına alıp Ares Kitap’a gidiyorsunuz. 150 sayfaya kadar olan metinler için belirlenen 2 bin YTL’lik ücreti ödüyorsunuz. Yayınevi editoryal çalışmalarını yapıp bin adet bastığı kitabın dağıtımını da üstleniyor. Ancak kapak ve içerik tasarımı ek ücrete tabi. Kitabınız, yayınevi bünyesinde yayımlanmış herhangi bir kitap muamelesi görüyor. Basın bültenleri dağıtılıyor, dağıtımı yapılıyor. Ve artık siz de bir yazarsınız!

Ares Kitap Yayın Yönetmeni İbrahim Özbay, kampanyaya ilk iki günde 100 kişinin başvurduğunu söylüyor:
“Bu başvurular arasından bir seçim yapıyoruz. Kitabın çok kötü olmaması gerekli. Ayrıca ahlaka aykırı unsurlar taşımamalı ve suç teşkil etmemeli. Kitabı, bu kriterlere uygunsa gerekli editoryal değişiklikler yapıldıktan sonra 15 gün içinde yayımlayacağız. Başvurularda  roman ve kişisel gelişim kitaplarının çokluğu dikkat çekiyor. 50’siyle bir ön mutabakat sağladık.”

Özbay, böyle bir kampanya gerçekleştirmek istemelerinin nedenini “İnsanların yıllarca üzerinde çalıştıkları kitapları var ama yayımlatamıyorlar. Yaptığımız insanların içindeki ideali hayata dökmek” sözleriyle açıklıyor.  Özbay gelecek eleştirilere hazırlıklı olduklarını  da belirtiyor:

“Çok popüler eserler yayımlayan yayınevlerinin kataloğunda bile neden bunu yayımladılar diye düşündüğünüz kitaplar olabilir. Aslında biz biraz da yetenek avcılığı yapıyoruz.”

Yayınevleri ne diyor?

CAN ÖZ: (Can Yayınları Sahibi)
Buna yanlış, doğru diye bakmamalı. Türkiye’de bir şeyler yazan müthiş bir kitle var. Bu kitlelerin yazdıklarının yayınevlerine ulaşması her zaman mümkün değil. Arada yayımlanma fırsatı bulamayan ve çok iyi şeyler yazanlar da var.  Para karşılığında yayımlandıkları zaman bu yazarlar gerekli dikkate ulaşacaklar mı? Bu daha sonra ortaya çıkacak bir serüven, şimdiden bilemeyiz. Ama yine de bir kapıdır. Bir yazarla ilgili kanaatimi belirlerken yazarın yayımlanma sürecinde hangi aşamalardan geçtiğini sorgulamam. Kitabın esas serüveni aldıktan sonra başlar.

RAŞİT ÇAVAŞ: (Yapı Kredi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni)
Yayın kurulumuzun süzgecinden geçmiş, yüksek edebiyat ürünlerinin yayımı için yüksek telif ücretleri ödeyen bir yayınevi olduğumuz için bu konuda görüş bildirmek istemiyoruz.Cüneyt Ertunç
'Yeni bir şair doğabilir!’

Bir şiir, bir de deneme kitabı yazıyorum. Deneme kitabımı yazmaya 1997’de başladım. Tam olarak hazır değil. Ares’e şiir kitabımı verdim. Onun üzerinde de 1992’den beri çalışıyorum. Aslında matbaacıyım. Daha önce hiçbir yayınevine başvurmamıştım, Ares’in gazetedeki ilanı dikkatimi çekti ve başvurdum. Eğer kitabım yayımlanırsa yeni bir şair doğar gibime geliyor.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler