Geri Dön

Polisiyenin iki usta ismi Salon'da!

Nordik Polisiye Türünün İki Usta İsmi Salon İKSV'de

Polisiyenin iki usta ismi Salon'da!

Son yıllarda tüm dünyada büyük ilgiyle karşılanan Kuzey’e özgü polisiye romanların iki usta temsilcisi Norveçli yazar Torkil Damhaug ve İsveçli yazar Kristina Ohlsson, 4 Aralık 2013 Çarşamba günü, İstanbul Salon İKSV’de katılacakları edebiyat söyleşisinde, Nordik polisiye türünün sırlarını anlatıyorlar. Bu heyecanlı ve keyifli söyleşiye katılım ücretsiz…

Norveç Büyükelçiliği ve Salon İKSV işbirliğiyle gerçekleştirilen söyleşide, Nordik polisiye türünün son yıllardaki yükselişi, polisiyede heyecan ve gerilim yaratmanın Kuzey’e özgü sırları, polisiyelerdeki “suç” anlayışı gibi konular, Torkil Damhaug ve Kristina Ohlsson’un penceresinden edebiyatseverlerle buluşacak.

Polis ve psikiyatri deneyimleri

İsveçli Kristina Ohlsson, Nordik polisiye türünün çıkış yapan son yazarları arasında yer alıyor ve İsveç’te en çok satan polisiye yazarı olma yolunda hızla ilerliyor. Daha önce bizzat İsveç polis teşkilatı içerisinde çalışmış olması, kitaplarına ayrı bir değer katıyor.

Norveçli Torkil Damhaug ise aynı zamanda bir psikiyatr. Bu yüzden yarattığı karakterlerde psikolojik tasvirler ön plana çıkıyor. Karakterlerinin inandırıcılığı ve yaşadıkları özgün deneyimler, okuru Damhaug romanlarının daha ilk sayfalarında kıskıvrak yakalıyor.

Nordik Polisiye’nin öne çıkan yazarları

Modern Nordik polisiye dalgası, Maj Sjöwall ve Per Wahlöö’nün kaleme aldıkları yapıtlarla, 1960’lı yıllarda başladı. Bu iki yazarın toplumsal eleştiri de barındıran anlatımları, yıllar içerisinde Nordik polisiye türünün tipik özelliklerinden biri haline geldi.

Nordik polisiye türü romanlarının başarı kazanmasında, okurların barışçıl Nordik ülkelerindeki polisiye türe dönük ilgiyi merak etmesinden kaynaklanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber