Geri Dön
Kültür SanatSarayda barok gece

Sarayda barok gece

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen, İstanbul’un Dünya Kültür Başkenti seçilmesi çerçevesinde projelendirdiği ve 2010 yılından bu yana yerli ve yabancı sanatseverlerin beğenisine sunulan 12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali geçtiğimiz günlerde açılmıştı. Biletleri günler öncesinde tükenen Festival’in programında yer alanBarok Konseri, 4 Temmuz akşamı sanatseverler ile buluştu.

Sarayda barok gece

Arkeoloji Müzeleri Bahçesi’nin büyüleyici atmosferinin, barok müziğinin ahengi ile birleştiği konserde; Orkestra Şefi Paolo Villa yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve solistler Keman Sanatçısı  Oleksandr Samoylenko, Soprano; Otilia İpek, Mezzosoprano; Elif Tuğba Tekışık, Kontrtenor; Kaan Buldular, Bariton; Kevork Tavityan, Bas; Suat Arıkan ve “Lavta” soloları ile Hande Cangökçe sahnedeydi. Sanatçılar, aralarında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin’in de olduğu seyircilere unutulmaz bir barok gecesi yaşatarak  yoğun alkış aldılar.

Batı Avrupa klasik  müziğinde yaklaşık 1600 -1750 yılları  arasındaki dönemi tanımlamak için kullanılan “Barok Müziği” ne,  yaşadıkları bu  dönemde değerler kazandırmış besteciler;  Georg Friedrich Händel, Antonio Vivaldi, Jean-Philippe Rameau, Antonio Caldara, Jacques Lambert du Buisson, Giovanni Bononcini, Francesco Cavalli’ye ait  eserler programda yer aldı.

12.Uluslararası İstanbul Opera Festivali 8 - 10 - 11 Temmuz 2021’de, bir festival geleneği olarak düzenlendiği ilk günden beri sahnelenen Wolfgang Amadeus Mozart'ın “Saraydan Kız Kaçırma“ operası  ile devam edecek.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler