Geri Dön

Sevmek ve Eve Dönmek Zamanı

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi eski dekanı olan Profesör Dr. Ali Özçelebi anısına dostları tarafından düzenlenen sergi 14-26 Ocak 2008 tarihinde Bursa Şefik Bursalı Sanat Galerisi'nde açılıyor.

Farklı displinlerin yer aldığı bu çağdaş sanat sergisine katılan tanınmış sanatçılar arasında Tomur Atagök, Meriç Hızal, Nur Koçak, Seyhan Boztepe, Hülya İz Bölükoğlu, Meliha Çoşkun, Nurettin Erkan, Nihat Küçük, Denizhan Özer, İlhan Özer, Vicdan Nalbur Taşdemir, Avni Yamaner ve Burcu Günay yer alıyor.
Sanatsever, Yazar ve Düşünce Adamı Prof. Dr. Ali Özçelebi
Enerji ve yaşama sevinciyle dolu olan Özçelebi, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ndeki dekanlık görevinin yanısıra birçok sanat etkinliğinin düzenlenmesine öncülük etmişti. Türk-Fransız Dostluğu Derneği başkanlığı gibi birçok derneğin ve projenin yönetiminde aktif görev almıştı.Bursa Filarmoni Orkestrası’nın kuruluşunun öncüleri arasında yer alan Özçelebi, 1995 yazında Uludağ Üniversitesi bünyesinde Bursa'daki ilk Uluslararası Heykel Sempozyumu’nu gerçekleştirmişti.

Son yıllarında yaşadığı Fransa'da da Türkiye'nin gönüllü kültür elçisi olarak hareket ediyordu. Toulouse’da Türk sanatı hakkında bir çok program hazırlamış ve konferanslarda konuşmacı olarak yer almıştı. Türk-Fransız Derneği’ndeki dostlarıyla birlikte hazırladığı Nazım Hikmet şiir dinletisi ve yine Nazım’ın şiirlerinin Bursa’da yedi dilde okunduğu dinleti projesi geçen yıl onun anısına sahnelenmişlerdi.

Güçlü kalemi ile de tanınan Ali Özçelebi’nin bugüne dek, Çağdaş Türk Dili, Gösteri, Türk Dili Dergisi, Adam Öykü, Gazete Avrupa, Zeytin Dalı ve Akatalpa gibi birçok yayında öyküleri, günlükleri ve yazıları yayımlandı. Bunlardan biri Ömer Seyfettin Öykü Yarışması'nda ve diğeri de geçen yıl içinde TRT TSR tarafından düzenlenen bir yarışmada ödül aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber