Geri Dön

Sinemalar normale döndü

Sinemalar normale döndü


Türkiye sinemalarında bu hafta "Matrix"in yanı sıra üç film daha gösterime giriyor. Depremin ardından gösterimi ertelenen "Dava", "Aşkım İçin" ve "Özel İlgi" deprem olur korkusunu üzerinden atan kitleyi yeniden salonlara çekecek üç düzeyli yapım.


"Dava"

       Steven Zaillian'ın yönettiği "A Civil Action / Dava" yaşanmış bir olaydan sinemaya uyarlandı. 1979 yılında, Massachusetts'teki East Woburn kasabasının içme suyunu sağlayan iki iki kaynak endüstriyel atıklarla kirletilir. Kasabada anormal sayıda lösemi vakası görülür. 1981 yılında sekiz aile, içme suyuna atık karıştırmaktan sorumlu tuttukları iki dev şirket, Beatrice Foods ve W.R. Grace & Co. aleyhine dava açar. Kendi halinde ama idealist bir avukatları vardır: Jan Schlichtmann. Buna karşılık İki şirketi Boston'ın önde gelen avukatlık firmaları savunur. Adil olmayan koşullarda kıran kırana bir hukuk savaşımı verilir. İdealist avukatı John Travolta'nın canlandırdığı film, tüm sivil direnişlere örnek oluşturuyor.

"Aşkım İçin"

       Akademi Ödüllü Andy Garcia, bu kez, sokaklarda büyümüş bir yetim, hırsız ve karaborsa bilet satıcısı Gary Starke rolüyle karşımızda. Tabii, yine olanca sevimliliğiyle beyazperdede boy gösteriyor. Bir yandan karaborsanın yideri olmaya çalışırken bir yandan da kendisini terk eden sevgilisi Linda'nın (Andie MacDowell) kalbini yeniden kazanma çabasını izleyeceğiz. "Just The Ticket / Aşkım İçin" bu filmle tanıma fırsatı bulacağımız yöntemen Richard Wenk imzasını taşıyor.

"Özel İlgi"

       Usta yönetmen Sidney Lumet, ellili yıllarda başladığı başarıyla sürdürdüğü mesleğinde çoktan inişe geçti. Bir türlü uyum sağlayamadığ doksanlı yılların sinemasına da direniyor. James Spader, Kyra Sedgwick, Helen Mirren, Anne Bancroft ve ALbert Brooks gibi seçkin oyuncularndan oluşan kadrosuyla "Critical Care / Özel İlgi"de eski günlerine bir manevra yaptı. "Özel İlgi", Hipokrat'ın öngördüğü tıp doktorluğuyla sağlık ticareti, hastane işletmeciliği gibi kavramların örtüşmediğini gösteren bir komedi.


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber