Geri Dön
Kültür SanatTherapy? saatleri geldi çattı

Therapy? saatleri geldi çattı

Therapy? saatleri geldi çattı

DOKSANLI yılların gözde gruplarından biri olan Therapy? iki konser için İstanbul'a konuk oluyor. Yarın Ankara, cumartesi İstanbul'da sahne alacak grubun konserini Majör Müzik organize ediyor. Therapy?, hard core tarzı içinde değerlendirilmesi gereken bir grup. Rock'ın birçok ana damarı içinde geziniyor grup. Punk'ın nihilizmiyle, geniş anlamda pop'un içindeki trajik öğeleri ağırlıklı müziğinde barındırıyor. Therapy?'nin en önemli esin kaynağının, müzik dünyasının ilginç grubu Hüsker Dü olduğunu vurgulamadan geçemeyeceğiz. Buna rağmen, Therapy?, özellikle "Troublegum" albümüyle kendi tarzını kabul ettirmiş durumda. Müziklerinde epik tavır ağırlıkta. Onları, grunge müziği içinde düşünmek isteyenler de çok. Ama, bu yaklaşımı kabul etmek haksızlık olur. Özellikle, üçlünün beyni olan, vokalist ve gitarcı Andy Cairns, gitar çalışındaki farklılıkları grubun değişik bir sound yaratmasını sağlıyor.
Üçlü, ilk albümü "Buhgteeth"i 1991 yılında yayınladı. Indie listelerine girip büyük ilgi görmeye başlayan grubu, özellikle ülkeleri İrlanda'nın rockseverleri coşkuyla karşıladı. Nitekim bugün, grup, ülkesinin U2'dan sonra en çok sevilen ve dünyada en çok tanınan grubu kabul ediliyor.
Therapy? müziğinde şarkı sözleri çok önemli. Bu sözler, şarkıları biçimlendirirken, çoğu kez "kendiliğinden" yazılan sözler izlenimi veriyor. Müziklerinin yansıttığı gibi, saldırgan bir tavırları var. Müziklerindeki görece sert tınıların içinde, özellikle üçüncü albümleri "Nurse"den sonra, melodik öğe biraz daha ön plana çıkıyor. Ama, ezgilerindeki keyifli kesitler bile, karanlık dünyalarını bir nebze de olsa aydınlatamıyor. Nihilizm kokan felsefelerini aydınlık kılamıyor.
Grup, A&M firmasına geçtikten sonra, "Nurse" albümüyle, dünyaya biraz daha adlarını duyurmaya başladı. Yoğun bir üretim dönemiydi bu. Kısa süre içinde üç EP çıkardılar. 1994 yapımı olan "Troublegum"da, üçlünün duygusal ve müzikal ortaklığı hat safhadaydı. Ardından çıkan "Infernal Love" albümüne gelince, grubun özellikle de şefleri Andy Cairns'ın hazcı yanı ön plana çıktı. Grubun ilk 45'liği "Stories" ve ardından gelen "Loose" gibi parçalar, çoğu kez dikkat çeken epik yanlarını bir kez daha ön plana çıkardı.
Therapy?'de baştan beri, bası Michael McKeegan çalıyor. Davuldaysa ilk yıllar Fyfe Ewing vardı. Ama, İstanbul konserinde de göreceğimiz gibi, uzunca bir zamandır grubun davulcusu artık Graham Hookins. Yeni albümleri, uzun bir aradan sonra "Icecream Headache" adıyla 1998 Ocak ayında çıkacak. Buradaki konserlerde, umarım bu yeni albümden parçalar dinleriz. Rock dünyasının bu popüler grubu, hayranlarını konserde kolayca çileden çıkaracak kanısındayım!