Kültür SanatTürk tiyatroculuğuna yeni soluk: Dantel

Türk tiyatroculuğuna yeni soluk: Dantel

12.04.2012 - 11:49 | Son Güncellenme:

Türk geleneksel tiyatroculuğuna yeni bir soluk getiren ve Can Bora’nın metnini yazıp oynadığı tiyatro oyunu Dantel, 2-3-6-10-16 Nisan’da Mekan Artı’da sahnelecek.

Türk tiyatroculuğuna yeni soluk: Dantel

Çoklu disiplinli bir tiyatro oyunu olan Dantel geleneksel tiyatroculuğun kalıplarını kırmak için geliyor. Can Bora tarafından sahneye konulan Dantel’de seyirci hikayesini kendi kendine oluşturuyor. Doğu ve batı solipsizmi (tekbencilik) arasında gidip gelen bir adamın hikayesinin anlatıldığı Dantel’de günümüz modern insanının en büyük sorunsallarından biri olan sevmek-sevilmek teması işleniyor.

Haberin Devamı

Sinema sanatında özel efekt yaratmak için kullanılan Blue Screen tekniğini ilk kez bir Türk tiyatro oyununda kullandıklarını söyleyen oyunun kreatörü Can Bora, bu teknik ile ilgili şunları söylüyor: “Sinemada kullanılan ‘Blue Screen’in amacı, gerçek olmayan bir görüntüyü gerçekmiş gibi göstermek ve seyircinin, sunulan veriye inanmasını sağlamak. Sahne çekimi yapılırken kullanılan perde, stüdyo gibi unsurlar montajda ekarte ediliyor ki seyirci "iluzyonu" görmesin diye. Ayni teknik tiyatro sahnesi üzerinde kullanıldığında, elbet değişiklikler oluyor. Sinemada oldugu gibi iki görüntüyü üst üste bindiriyoruz ama, kullanılan teknik sinemada gizli tutulurken, biz bunu seyirciye saklamadan gösteriyoruz. Sahnede bir "iluzyon" üretiliyor ve seyirci bu "iluzyonun" nasıl yaratıldığını kendi gözleriyle görüyor. Görüntü eslemeyi yapan arkadaşimiz Utku Öğüt ile zaten sahneyi paylaşıyoruz. Dolayısıyla, Blue Screen'in tiyatro kullanımı yaratılan sahte gerçekliğe inandırmak değil seyirciyi. Oluşturulan görüntünün hangi aşamalardan geçtiğini göstermek ve iluzyon kavramını yıkmak: saklanacak, gizlenecek hiçbir şey yok artik! Bu yüzden, sinemada Blue Screen "iluzyon araci"yken tiyatro sahnesinde aslında "gerçekliğin ta kendisi" oluyor.”

Haberin Devamı

İletişim:

www.dantelproject.wordpress.com

twitter: projectDANTEL

instagram; project_dantel

Bilet fiyatları: Tam 30 TL / indirimli 25 TL

Biletler mybilet.com aracılığıyla ya da Mekan Artı Gişe 0212 224 57 56'dan aranarak temin edilebilir.