Geri Dön

En akıllı otomobil

Mercedes’in bugüne kadar 13 Milyon adet satan efsane modeli E-serisinin 10. üyesi olan modelini test etmek için Lizbon’daydım. Yeni E serisi tasarımının ötesinde sınıfının en akıllısı olmasıyla övünüyor.

En akıllı otomobil

En akıllı otomobil

Barış Öztürk bozturk@milliyet.com.tr

Geleceğin teknolojilerinin kullanıldığı E Serisi, otonom sürüşe bir adım daha yaklaşarak otomotiv sektöründeki ütopik fikirleri gerçeğe dönüştürmüş. İnsan hatalarını karşı olan destek teknolojileri sayesinde kaza riskini büyük oranda azaltan yeni E Serisi sürüş keyfinden de ödün vermiyor.

Portekiz’in başkenti olan Lizbon birçok otomobil markasının basın testlerine ev sahipliği yapıyor. İklimi, görsel şölen sunan doğası ve trafiksiz sürüş parkurları neden Lizbon’un bu testlere ev sahipliği yaptığını açıklıyor. Cıvıl cıvıl bir okyanus şehri olan Lizbon, iniş çıkışlı yollarıyla İstanbul’u anımsatıyor. Ponte 25 de Abril köprüsü ve 17,2 km uzunluğundaki Vasco da Gama Köprüsü ise şehrin siluetini oluşturan 2 önemli yapı. Tarihi yapısını korumayı başarmış Lisbon’un sembollerinden olan sarı tramvay ise yüz yılı aşkın süredir seferlerini sürdürüyor.Ağıtları konu edinen Meşhur Portekiz Fado müziğinin güzelliğinden ve vatandaşların futbola olan sevgisinden bahsetmemize gerek bile yok. Böyle bir tarihi ve geleneksel ortamda 2 gün boyunca test ettiğim ve yaklaşık 600 km kullandığım yeni E serisi ise bu tarihi dokudan ve gelenekselliktenoldukça uzak çığır açan teknolojik özelliklere sahip. İşte bu özelliklerden bazıları…

Görsel Yenilikler

Yeni E serisinin dış hatları önceki modele göre daha yumuşak ve oval tasarlanarak cazibesi arttırılmış ama asıl sürpriz sürücü koltuğuna oturduğunuzdabaşlıyor. Mercedes S serisindeki gibi 2 adet 12.3 inç HD ekrana sahip olan yeni E serisi bunlardan birini kokpit olarak kullanıyor diğerini ise navigasyon ve araç bilgileri için kullanıyor. Tercihler arasından istediğiniz kokpit ekranını seçiyorsunuz. Tek eksiği ise ekranların dokunmatik olmaması.Ön cama yansıtılan HUD ile gözünüzü yoldan ayırmadan navigasyon ve yol bilgilerini alıyorsunuz. Bu bilgilerin arasında, yol tabelalarını algılayarak kurala uymadığınızda veya yaya geçidinde bekleyen yaya görürse sizi uyarmakta yer alıyor.

64 Farklı Renk

Son dönemde Mercedes’in modellerinde yaygınlaştırdığı Led aydınlatmalar bu modelde de mevcut ve 64 farklı renk sunuyor. Direksiyon üzerindeki cep telefonlarındaki gibi kullanım kolaylığını sağlayan dokunmatik yönlendirme tuşları sayesinde ayarlar kolaylıkla yapılabiliyor. Kullandığım araç aksesuar bakımından en dolu araçlardan biri olması nedeniyle Burmester 3D surround müzik sitemine de sahipti ve gözlerinizi kapattığınızda konser salonunda olduğunuzu hissettiriyordu.

Gözleri Kapatmak Mümkün

Mercedes E serisi yeni nesil sürüş asistan sistemiyle otonom sürüş keyfi yaşatıyor. Trafikte ve otobanda denediğimiz bu sistem(Drive Pilot) ile araç sensörleri ve kameraları kullanarak kontrolü sizden alıyor. Virajlara göre manevra yapıyor, öndeki araca göre hızlanıp yavaşlıyor ve şeritlerin içinde kalıyor. Tabi ki siz kontrolü almak istediğinizde size bırakıyor. Yeni NFC sistemi ile cep telefonunuzu aracın anahtarı olarak kullanabildiğiniz gibi, aracın dışına çıkarak dar yerlere park etmek içinde kullanabiliyorsunuz. Tek tuşa basmanız yeterli zaten yeni E Serisi kendiliğinden park ediyor.

Güvenlik

Aktif fren asistanı sayesinde çarpışma riski olduğunda aracı durduruyor veya manevra yapmanızı sağlıyor. Siz riskli dönüş yapmak veya şeritten çıkmak isterseniz direksiyonu çevirmenizi zorlaştırarak ve ekranlardan sizi uyarıyor. Çarpışma öncesi güvenlik önlemleri (Pre-Safe) koltuk yanlarındaki mekanizma ile darbenin geldiği yönden sizi uzaklaştırıyor ve şiddetli bir uyarı sesi çıkartarak iç kulaktaki stapedius refleksini harekete geçirerek kulak hasarlarını önlüyor. Tüm bu özelliklere bakınca otomobil dünyasındaki rekabetin kaliteyi nasıl arttırdığını ve otomobillerin akıllanarak insan hayatlarını kurtarmaya başladığını görüyoruz. Otomobil dünyası ise bugünü daha başlangıç olarak kabul ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber