OtomobilFilodaki araçlar fidan olacak!

Filodaki araçlar fidan olacak!

18.02.2022 - 07:01 | Son Güncellenme:

Daikin Türkiye, “Net Sıfır Karbon Ayak İzi” hedefiyle, karbon ayak izini telafi edecek yeni projeler geliştiriyor. “Doğaya Can Ver” sloganıyla oluşturduğu Daikin Ormanı projesinde yeni bir aşamaya geçen Daikin Türkiye, mevcut araç filosunun 1 yılda saldığı karbondioksitin karşılığında 56 bin fidan dikerek karbon ayak izini bertaraf etmeye hazırlanıyor.

Filodaki araçlar fidan olacak

 

Bu bağlamda çalışanlarının desteğinin yanı sıra 2022 yılı filo yenileme döneminde 10 yılı aşkındır işbirliği yaptığı filo tedarikçisi LeasePlan ile de özel bir anlaşma yapan Daikin Türkiye, 28 ay boyunca “her aracın salım yaptığı karbon miktarını bertaraf edecek şekilde fidan dikilmesini” sağlayacak. Buna göre filo tedarikçisi LeasePlan, ilk etapta 20 bin fidan bağışı yaparak toplamda 500 bin kilogram karbondioksit salımını bertaraf etmiş olacak.

Haberin Devamı

Bir ağaç, yılda yaklaşık 25 kg karbondioksit emerek fotosentez yapıyor. Yeni filoya dahil edilen hibrid araçların 30 bin kilometredeki (yıllık) karbondioksit salım miktarı ise, ortalama 2 bin 750 kiloya denk geliyor. Her bir aracın yıllık salım yaptığı karbondioksit miktarını bertaraf etmek için 110 fidana ihtiyaç duyuluyor.