Geri Dön
OtomobilHedeflerine henüz yıl bitmeden ulaştı

Hedeflerine henüz yıl bitmeden ulaştı

LeasePlan Türkiye, dijital alandaki yatırımları ve pandemi döneminde işletmelerin kiralama ihtiyaçlarına yönelik sunduğu yeni hizmetlerle 2021 hedeflerinin üzerine çıktı.

Hedeflerine henüz yıl bitmeden ulaştı

 

Beş kıtada ve 30’dan fazla ülkede dev bir araç filosunu yöneten LeasePlan, Türkiye’de pandemi döneminde devreye aldığı dijital çözümlerle sektörün taleplerine hızlı yanıt vererek yılın ilk yarısında beklentilerin üzerinde büyüdü.

LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “2012’de hayata geçirdiğimiz, Türkiye’nin ilk online kiralama platformu ‘tıklakirala.com’dan bu yana sürekli yeni çözümler geliştiriyoruz. Oluşturduğumuz dijital altyapıya pandemi döneminde ‘EsnekPlan’ ve ‘NoStressPlan’ gibi uygun çözümler ekledik. Bu doğrultuda, 2021 yılı başında koyduğumuz büyüme hedefinin üzerine yıl bitmeden çıkmayı başardık. Temmuz sonu itibariyle geçtiğimiz yıla kıyasla sektör ortalamasının üstünde büyüdük. Yılı bu şekilde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Pandemi döneminde meydana gelen tedarik sıkıntıları nedeniyle özellikle 2020 yılında araç bulunabilirliğinin hayli azaldığını hatırlatan Oktay, şöyle devam etti:

İkinci el kiralama

“Pandemi, kurdaki dalgalanma ve faiz oranlarının etkisiyle sıfır araç kiralama fiyatları ortalama yüzde 25-35 arasında arttı. Buna bir de sıfır araç tedariğindeki sorunlar eklenince işletmeler 2. el kiralamaya çok büyük talep göstermeye başladı. 2017’de başladığımız 2. el araç kiralama operasyonu 2020’nin başından itibaren her geçen dönem arttı. Şu anda kiralamalarımızın yaklaşık yüzde 40’ı ikinci el kiralamadan oluşuyor diyebiliriz.”

Araç tedariğinde halen birtakım sıkıntıların sürdüğünü anlatan Oktay, “Bununla beraber, sıfır araç fiyatlarındaki artış da sürüyor. Sonuç olarak, 2. el araç kiralama önümüzdeki dönemde de operasyonel araç kiralama sektörünün önemli bölümünü oluşturacak” ifadelerini kullandı.

E-ticaret dopingi

LeasePlan Genel Müdürü Türkay Oktay, ticari araç kiralamalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Ticari araç kullanımlarında gerekli K2 belgesini çıkartmak için istenen “ticari araç öz mal şartının kaldırılması” ile, ticari araç kiralamaya olan ilginin artacağını bildiren Oktay, “Burada ciddi bir potansiyel var. Özellikle pandemi etkileri nedeniyle Avrupa’da ve ülkemizde e-ticaretin gelişmesi ticari araç kiralamalarına olan ilgiyi artırdı. 2020 sonu itibariyle sektörde 9 bin adet kiralık ticari araç bulunuyor ve bu rakam kiralamaların yüzde 4.3’ünü oluşturuyordu. 2021 ilk yarı yıl sonuçlarına göreyse kiralamaların yüzde 4.6’sı bu segmentte...  Alınan son kararla birlikte bu rakamın 4-5 katına kadar artacağını öngörüyoruz. Potansiyel var... Örneğin, tıklakirala.com’daki en ilgi çeken kampanyaları hafif ticari araçlara yönelik kampanyalarımız oluşturuyor” dedi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler