Geri Dön
OtomobilLastik Basınç Sensörü Nasıl Çalışır? Arıza Olduğunda Tamir Edilebilir Mi?

Lastik Basınç Sensörü Nasıl Çalışır? Arıza Olduğunda Tamir Edilebilir Mi?

Araç sistemleri genellikle baktığımız zaman karmaşık görünür. Sürücülerin güvenliğini sağlamak için her geçen sene araç içine daha çok teknolojik sistem ve donanım ekleniyor. Bu donanımlar da araç yapısında bulunabilecek herhangi bir arıza ha da hatada sürücüyü uyarır. Lastik basınç sensörü nasıl çalışır sizler için derledik.

Lastik Basınç Sensörü Nasıl Çalışır? Arıza Olduğunda Tamir Edilebilir Mi?

Araç içinde bulunan donanımlar da araç yapısında olabilecek herhangi bir arıza ya da hata konusunda sürücüyü uyarır. Lastik basınç sensörü de 2007 senesinden sonra araç sektörü içinde yer almaya başladı.

Lastik Basınç Sensörü Nasıl Çalışır?

Lastik basınç sensörü, karmaşık sistemler gibi görünse de sürücülerin güvenliğini sağlar. Her geçen gün araçlarda yer alan sürücülerin güvenliğini arttıracak donanımlar ortaya çıkıyor. Bu donanımlar ise, yaşanabilecek herhangi bir hataya ya da arızaya karşı sürücüleri önceden uyarır.

Lastiklerin yapısına ve sistemine göre basınç ölçen bu sistem de kullanıcılara direkt olarak bilgi verir. Lastik basınç sensörü diğer adı ile de lastik basınç izleme sistemi, lastiklerin hava basıncını ölçer. Aynı zamanda, bir ya da daha fazla lastik üzerindeki hava basıncının %25 seviyesinin altına düşmesi sonucunda sürücüyü uyarır. 

Arıza Olduğunda Tamir Edilebilir mi?

Lastik basınç sensörü zamanla arızalanabilir. Bunun için programla sisteminin destelememiş ya da değiştirilmesi gerekebilir. Peugeot 3008 lastik basınç sensörü sıfırlama gibi işlemler üst düzey araçlarda çok daha önemlidir. Böyle bir sorun yaşamanız durumunda oto servislerde reddetmeme be programlama işlemlerini yaptırabilirsiniz. Lastik basınç sensörü için belirli bir kullanım ömrü bulunur. Genel olarak bir programlama işlemi, resetleme ve sensör eşleştirme işlemleri yapılır. Fluence lastik basınç sensörü, resetleme işlemlerini yol bilgisayarı ekranından kolaylıkla işlem yapabilirsiniz. Ama en iyi sonucu alabilmek için işinde uzman oto servislerden yardım almanız gerekir. 

 

Tuzlaspor'dan Galatasaray'a tarihi fark: 6-2
Minik Asiye'den haber var! Her şey duyması için
Kar sonrası 'siyah' tehlike! Hafta sonu plan yapanlar dikkat
Şebnem hemşirenin babası bu sözlerle anlattı: Kızımı tutup attı
Ehliyetsiz 72 yıl araç kullandıktan sonra yakalandı
Rumların hamlesi sonrası flaş açıklama: Operasyonla yok etme...
Oktay Kaynarca'nın yakasındaki altınlar dikkat çekti! 'Bu işler kısmet'
Mesai 4 güne düştü, maaş ise... 'Türkiye'de tamamen değişir!'
Sedef Kabaş’ı kurtaran jeans biri! Ne olduysa bundan sonra oluyor
Alisson'dan Valencia'ya sert hareket! Kartlar havada uçuştu
Tarifsiz acı! Ece Erken'den ilk paylaşım
Skandal tanıtım sonrası yeni kararı ortaya çıktı
'Bikinili fotoğraf gönderin' diyen ilan ortalığı karıştırdı
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta