Geri Dön

‘Pandemide dijital dönüşüm hızlandı’

Yeni tip koronavirüs pandemisi yani salgını, otomotiv sektöründe de ciddi sıkıntılar yaratırken, gerek iç pazarın bir miktar hareketlenmesi gerekse de yeni devreye alınan modellerin etkisiyle toparlanma sürecinde. 2018’den bu yana aylık 2.5 milyar dolar ihracat ortalamasıyla seyreden Türkiye otomotiv endüstrisi, pandemi nedeniyle mart-nisan-mayıs aylarında yüzde 70’e varan ihracat daralması yaşadı. Ancak tersine bir durum yaşandı ve Eylül itibariyle 2.5 milyar dolar olan ihracat ortalamasının da üzerine çıkıldı.

‘Pandemide dijital dönüşüm hızlandı’

 

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, bu yılın son üç ayında, aylık 2.5 milyar dolarlık ortalamanın sürmesi halinde, yılı 25-26 milyar dolarlık ihracatla kapatabileceklerini belirtti. Çelik, gelecek yıl ise ihracatın yeniden 30 milyar doların üzerine çıkmasını öngördüklerini belirtiyor.

Pandeminin yarattığı negatif durumların yanında, pozitif unsurlar da bulunduğunu belirten Baran çelik, “Endüstride dijital dönüşüm hızlandı. Elektrikli ve otonoma geçişe yönelik yatırımlar hızlandı. Bu sektörün yaratacağı katma değeri artıracak bir unsur” dedi.

‘Pandemide dijital dönüşüm hızlandı’

OİB Yönetim Kurulu Üyesi ve “Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması” Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu da, yatırım ve finansman desteklerinin yanı sıra farklı teşviklerin de düşünülmesi gerektiğine dikkat çekti. Burhanoğlu, “Devlet nasıl makinelere yaptığımız yatırımları vergiden düşüyorsa, girişimcilere yaptığımız yatırımları da vergiden düşebilir. Sektörel fon oluşsun. Bu fonlar tarafından sanayiciler de bilinçli bir şekilde girişimcilere yatırım yapsın” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber