Geri Dön

Rekor kırdı!

Dünyanın en ünlü zirve tırmanma yarışı olan, ABD Colorado’da düzenlenen Piles Peak’de zafere Fransız Sébastian Loeb ulaştı. 9 kez dünya şampiyonluğu tatmış olan Loeb, bu zorlu parkurda da üstün yetenekleri sayesinde başarılı oldu.

Rekor kırdı!

Sébastien Loeb’in aracı Peugeot 208 T16, muhteşem performansı ile dikkat çekerken, yarışa özel olarak tasarlanan Michelin lastikleri ile donanan araç gücüne güç kattı. Sébastien Loeb, Amerika zirve tırmanma yarışındaki 8 dakika 13 saniyelik bitirme performansı ile yeni Pikes Peak rekorunu da kırmış oldu.

Her kilometrede ortalama sekiz dönüşe sahip olan Pikes Peak tırmanışı, lastikleri başka hiçbir yerde görülemeyecek zorlamalara maruz bırakıyor. Start ve finiş noktaları arasındaki 1500 rakım farkının yanı sıra, tutarsız yüzeyler ve nem seviyeleri, bu yarışın kendine özgü zorluk seviyesine katkıda bulunuyor ve konvansiyonel yarış lastiklerini yarışa uygunsuz hale getiriyor.

Michelin, bu zorlu parkura özel olarak geliştirdiği lastikler, Peugeot 208 T16 Pikes Peak aracının kendisinden talep ettiği performansı sonuna kadar karşılıyor. Gelişmiş aerodinamik özellik paketi, aracın sıfırdan 200 km/s hıza sadece 4.8 saniyede ulaşmasını sağlıyor.

Michelin Total Performance kendisini gösterdi

Michelin Motor Sporları Direktörü Pascal Couasnon, Sébastien Loeb ve Peugeot Sport takımını tebrik ettiğini belirterek, “Sebastien Loeb’in kullandığı Peugeot 208 T16 Pikes Peak için geliştirdiğimiz lastikler, Michelin’in motor sporlarındaki uzmanlığının özüdür. Çok hızlı ısınma ve sürekli sert hızlanmalara, frenlemelere ve ani yük değişikliklerine dayanma becerisinden geniş bir sıcaklık ve yol yüzeyi aralığında tutarlı yol tutuşu sunmaya kadar uzanan ve çoğu zaman uzlaşmaz olduğu düşünülen performans faktörlerini başarılı bir şekilde tek bir üründe bir araya getirebilmemizi sağlayan şey, Michelin Total Performance geliştirme stratejisiydi. Michelin, motor sporlarında geliştirdiği inovasyonları, yol araçları için tasarladığı lastiklere aktarma tutkusunu taşıyor.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber