Geri Dön

Bayram tatilinde güneye mi kaçsak?

Bu ayın sonunda bayram var. Planlamayı önceden yapmak şart!

Bayram tatilinde güneye mi kaçsak?

Deniz, güneş ve sükunetin tadını birlikte bulabileceğiniz, aynı zamanda tarihi yerler gezip su sporları da yapabileceğiniz enfes kumsallar, mandalina, portakal, limon ağaçları dolu bahçeler, caretta carettalara ev sahipliği yapan tarihi Likya yolu üzerindeki Akdeniz sahilleri bayram tatilinde sizi bekliyor.

KALKAN
Nerede kalsak? Kalkan koyunun yamacında adete kuş yuvası gibi konumlanmış Villa Mahal, ‘Avrupa’nın En Romantik Oteli’ ödülüne sahip 13 odalı sevimli bir butik otel. Odalardan Villa Mahal’in set set düzenlenmiş iskelesine 181 merdiven inerek ulaşıyorsunuz, cennete ulaşmak için 181 merdiven!
Otele vardığınızda sahipleri İpek Hanım, Şebnem Hanım, Murat Bey ve otelin maskotu haline gelmiş köpekleri Pako sizleri bizzat karşılıyor ve tüm ekip harika bir tatil geçirmeniz için uğraşıyor. Otelin öğlen ve akşam yemeği sunan bir de alakart restoranı mevcut.
Kalkan’a inmek isterseniz karayolu yerine Vila Mahal’in teknesini tercih edebilir ve beş dakikada Kalkan’ın merkezine gidebilirsiniz.
Ne yapsak? Kalkan’a yaklaşık 17 km mesafedeki Apollo’un doğduğu yer olarak kabul edilen Patara’ya gidebilir, 18 kilometrelik muhteşem Patara kumsalında denize girebilir ya da Patara’da bulunan antik kent kalıntılarını gezebilirsiniz. Meraklı ve maceracı bir ruha sahip seniz Sarıbelen, Bezirgan, Islamlar köyleri, Kekova, Uçağız ya da Kalkan’a 25 km uzaklıktaki Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Likya’nın iki önemli kenti Letoon ve Xantos’u (Kınık) görmeye gidebilirsiniz. Kalkan’ın merkezindeki Kalkan Sanat Evi’nde yerli ve yabancı sanatçıların eserlerini görebilir, beğendiklerinizi satın alabilirsiniz.
Nerede yesek? Kalkan’ın merkezinde sahilde İlyada, Trio, Coast, Yakamoz ya da Patlıcan’da keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Merdivenleri çıkmayı göze alırsanız yukarıda Merkez Cafe’de bir şeyler içebilir bu sezon açıla Gourmet’in deniz ürünleri ağırlıklı mönüsünü deneyebilirsiniz.

KAŞ
Nerede kalsak? Çukurbağ Yarımadası’nda yer alan Villa Hotel Tamara 27 odalı küçük ve şirin bir butik otel. Dilerseniz ana binada, dilerseniz binalardan uzak odalarda konuklayabilirsiniz. Üstelik üç adet de balayı suiti bulunuyor otelin. Boydan boya camı olan bu odalarda denizi doyasıya seyredebilirsiniz. Tamara’nın aynı zamanda kendi isminde Akdeniz koylarını keşfedeceğiniz bir de teknesi var. Dilerseniz havuz başında güneşlenebilir, dilerseniz otelin önünden denize inebilirsiniz.
Nerede yesek? Balık seviyorsanız kılıç ya da lagos yemek için Kaş limanındaki Mercan Restaurant’a; kağıtta Levrek, yengeç kroket gibi farklı lezzetleri denemek için Ortanca Restaurant’a, çeşitli mezelerini tatmak için Bahçe Balık’a mutlaka gidin. Yemek sonrası artık Kaş denildiğinde herkesin bildiği Mavi Bar’ın farklı kokteyllerini deneyebilirsiniz.
Ne yapsak? Bir zamanlar Likya kenti Phellos’un limanı olan Kaş’ın merkezindeki uzun Çarşı’sın sonundaki Likyalılar’dan kalmış büyük lahit, Kaş’ın adeta sembolü olmuş. Doğal oyulmuş kaya mezarları ve Çukurbağ Yarımadası’na giderken yolun sağında yer alan antik tiyatro Kaş’ta görülmesi gereken Likya eserlerinin başında yer alıyor. Zengin bir kuş cenneti olan Patara Milli Parkı çocuklu aileler için gerçekten ilgi çekici. Küçük ve Büyük Çakıl Plajları ile yolu biraz uzun, tesis bulunmayan ve şemsiyenizle yiyeceğinizi yanınızda götürmeniz gereken Kaputaj Plajı turkuaz renkli deniziyle sizleri bekliyor. Dalış severler için Kaş tam bir cennet, zira 70’ten fazla dalış mekanı bulunuyor. İlk defa dalacaksanız Mavi Diving ya da Baracuda Diving Center’da beş metrelik keşif dalışı için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

SİDE
Nerede kalsak? 120 bin metrekarelik ağaçlık bir alana yayılmış olan AliBey Resort Side, 276 lüks odası ve her şey dahil servis anlayışı ile misafirlerine inanılmaz bir tatil yaşatıyor.gündüzleri otelin plajında ya da havuz başında güneşlenebilir, çocuklarınızla aquapark’ta vakit geçirebilir, gün içerisinde düzenlenen animasyonlara ve etkinliklere katılabilir, akşamları ise 5D sinemada film izleyebilirsiniz. Spor yapmaktan hoşlanıyorsanız otelin tenis kortlarını kullanabilir, Fitness First spor salonunda pilates yapabilir ya da sahilde LZ Su Sporları’nın stadına giderek jet ski, paracyling veya sörf yapmayı deneyebilirsiniz.
Nerede yesek? Side’nin merkezine indiğinizde yemek için ne kadar çok alternatif olduğuna siz de şaşıracaksınız. Manzara Bistro ve Apollonik Cafe’de öğle yemeği, Trios Restaurant ya da Moon Light Restaurant’ta keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.
Ne yapsak? 16 bin kişilik seyirci kapasitesi olan Side ASntik Tiyatrosu, Pmfilya bölgesinin en özel tapınaklarından yarımadanın en ucuna inşa edilmiş Athena ve Apollon’dan bugün geriye pek bir şey kalmasa da kalıntıları görmek bile biz eyetiyor.
Side’ye gelen turistler gibi yerliler de denize girmek için en çok Büyük ve Küçük Plaj’ı tercih ediyor. 10 kilometre uzunluğundaki Büyük Plaj aynı zamanda beş yıldızlı otellere ve tatil köylerine, su sporları merkezlerine ev sahipliği yapıyor.

ÇIRALI
Nerede kalsak? Çıralı Olympos Lodge, ağaçlar içerinse gizlenmiş, kocaman bir araziye yayılmış butik bir otel. Kumsalı da sessiz, bahçesi de. Etrafta horozlar, tavuklar, civcivler, rengarenk kuyruklu tavus kuşları dolanıyor. Çocuklu tatil yapmak isteyenler için de ideal bir otel. Otelin kendi bünyesinde de yemek yiyebileceğiniz bir restoranı bulunuyor. Tek katlı odaların önünden denize girebileceğiniz güzel bir kumsalı da mevcut. Bahçesindeki küçük göl; kurbağaları, kaplumbağaları, kuşları ile doğa ve hayvan severleri kalbinden vuruyor.
Nerede yesek? Çıralı’nın en meşhur balık restoranı Azur Restoran. Sahildeki Orange Restoran’ın Yörük ayranı, Gözlemeci Hayriye’nin sahibi Hayriye Hanım’ın köy unundan yaptığı gözlemeleri çok lezzetli.
Ne yapsak? Doğu Likya yürüyüş yollarının merkezi olan Çıralı’da her gün başka bir yürüyüş parkurunu takip ederek kayıp şehri keşfedebilirsiniz. Araç kiralayarak batık şehir Kekova’ya, Phaselis, Arykanda, Myra’ya gidebilirsiniz. Olimpos Antik Kenti’ni ziyaret edebilir, Çıralı’nın en ilginç yerlerinden biri olan ve geçmişte gemicilere yol gösteren Yanartal’ın alevlerini görmeye gidebilirsiniz. Elele

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün maddi kaynaklarınızla ilgili değişimler yaşayabilirsiniz. Gelirlerinizi arttırmak için yöntemler geliştirebilirsiniz. Yeteneklerinizi ön planda tutacağınız işlere yönlenmek sizi keyiflendirecektir. İş hayatınızda başarı olmak için daha fazla çaba sarf edeceğiniz zamanlardasınız. Bugün iletişimden kaynaklı sıkıntılar çıkabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel hassasiyetiniz olan konularda gelişmeler bekleyebilirsiniz. Zihinsel konularda kendinizi hayalperest hissedebileceğiniz zamanlar var. Beslenmenize dikkat etmelisiniz. İlişkilerinize kendinizi daha fazla kaptırabilirsiniz. Sorumluluklarınızı unutmamanızda fayda var. Uğraştığınız işlerde alternatif planlar hazırlayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün bilemediğiniz konulardan gelen çözümsüz süreçler keyfinizi kaçırabilir. Elinizde olmadan yaşayacağınız sorunlar sizi iç dünyanıza döndürebilir. Kontrolünüzü kaybetmeden akışta kalmaya çalışın. Gün içinde olayların kontrolden çıktığını hissedebilirsiniz. İletişiminden kaynaklı yanlış anlaşılmalar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gelecek beklentilerinizle ilgili daha hayalperest olabilirsiniz. Sosyal konularda akıcı koşullar söz konusu. Keyif aldığınız konulara yönelmek için zaman yaratabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde daha hırslı davranacağınız zamanlar var. Birlikte çalıştığınız insanları kırmamaya özen göstermelisiniz. Sakin kalmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızda kendi sahnenizi yaratmak için çaba gösterebilirsiniz. Üstlerinizle ilişkileriniz de keyifli sohbetler yapacağınız fırsatları kaçırmamalısınız.  Gün içinde çalışmalarınızla ilgili daha aktif kararlar almak isteyebilirsiniz. Gelecek için alternatif planlar geliştirmek işlerinizi kolaylaştıracaktır. Annenizle ilgili konuları da ihmal etmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni ufuklara açılmak ve keşfetmek için hevesli hissedebilirsiniz. Kendinize farklı bir şeyler katmak size keyif verecektir. Gün içinde sorumlu olduğunuz konularda biraz dikkat dağınıklığı yaşayabilirsiniz.  İkili ilişkilerinizde beklentilerinizi yükseltmemeye özen gösterin. İletişimden kaynaklı sorunları çözebileceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün endişe duyduğunuz konular gündeminizi meşgul edebilir. Kriz yaratan konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Sorumlu olduğunuz işlerde iletişimden kaynaklı sıkışıklıklar yaşanabilir. Sakin olmaya çalışın. Maddi konularda dalgalanma yaşayabilirsiniz. Parasal konularda yenilenme içine girmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konularda daha hassas davranabilirsiniz. İlgilendiğiniz konular içinde göremediğiniz noktalar olabilir. Uğraşmanız gereken konular meydana gelebilir. Gün içinde işlerinizde en iyisini yapmaya çalışmak için mücadele edebilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerde fikir ayrılıklarını çok büyütmemeye özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki konulardan dolayı kendinizi dağınık hissedebilirsiniz.  İlişkilerinizde olayları somutlaştırmakta zorlanabilirsiniz. İletişimden kaynaklı problemleri çok kolay atlatabileceğiniz zamanlardasınız. Bugünlerde başarı yönünde adımlar atmak isteyebilirsiniz. Bu konuda alternatif planlar yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ilişkiler ön planda olabilir. Aşk konusunda yaratıcılığınızı kullanmak isteyebilirsiniz. Keyif aldığınız konularda harcamalarınızı abartmamaya özen gösterin. Birlikte olduğunuz kişilerle ilgili konularda hassas davranacağınız zamanlar var. Sorumlu olduğunuz işlerinizde mücadele etmeniz gereken olaylarla karşılaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konularda karışık durumlar olabilir. Geçmiş ile ilgili konuların tekrar açılması canınızı sıkabilir. Oradan uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Size daha fazla huzur veren yerlere doğru gitmek iyi gelecektir. Gün içinde babanızla ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Bugün sorumlu olduğunuz konularda başarılı olmak için mücadele bilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi etrafınızdaki olaylara karşı fazla duyarlı hissedebilirsiniz. İletişimin yoğun yaşandığı zamanlarda sıkışıklıklar meydana gelebilir. Yakın çevrenizde ilişkilerinizde dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda daha fazla zekânızı kullanmanız gereken işler olabilir.  Gelecek yönünde mücadeleleriniz olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber