Vajinismus hastalarından aldığımız en sık soru budur. 1970 lerde pelvik taban kaslarının sorunu nedeni ile vajinismus tanımlanmış buna göre de tedavi oluşturulmuştur. Bu tedavi 10 – 12 seanslık ortalama üç aylık bir periyodu içermektedir. Oysa günümüzde bilinmektedir ki vajinismusta pelvik taban kasları serbesttir. Bunun yerine Psoas kas grubu ile bağlantılı bir süreç işlemektedir.

Psoas kas grubunun kontrolünü sağlatmaya dönük ve için de hipnoz tedavisinin de yer aldığı tedavi tekniği kullanıldığında üç saatlik bir çalışma vajinismusta sonuca gitmek için yeterli olmaktadır. Yıllar içinde eski teknik o kadar yerleşmiş ki ne terapistler bu tekniği ne bırakabiliyorlar ne de hastalar yeni teknik ile iyileşebileceklerine inanabiliyorlar.

Eski teknik vajinismusa sebep olmayan bir kas grubu üzerine çalışma içerdiği için uzun sürüyor. Yeni teknik ise asıl vajinismusa sebep olan kas grubunu hedef alıyor. Bu yüzden sonuca çok daha hızlı gidiliyor.

Psoas kas grubunu; hipnotik telkinler, holotropik nefes ve geri bildirim çalışmalı bir süreçle gevşetmek ve hastaya bunu öğretmek çok daha kısa sürüyor. Hasta nefes, bacak, kalça kontrolünü öğreniyor. Ardından da ilişkiyi yaşayabiliyor.

Vajinismus tedavisi bisiklete binmek gibi bir öğrenme sürecidir. Ve öğretilen/öğrenilen bilgi kalıcı olur.

www.drulusoy.com