Geri Dön
SigortaÇocuk ve gençlere  BES  güvencesi

Çocuk ve gençlere  BES  güvencesi

Çocuklar ve gençler Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) güvencesine kavuşuyor. BES’in 18 yaş altına açılmasıyla 3 milyon civarında yeni katılımcı bekleniyor. Fon büyüklüğü ise 100 milyar TL’yi bulabilir.

Çocuk ve gençlere  BES  güvencesi

 

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uygulamasının 18 yaş altına açılmasının 2-3 milyon katılımcı kazandıracağını belirten Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, böylece genç kuşakların da BES güvencesine alınacağını söyledi.

Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı’ndaki sigortacılık sektörüne yönelik açıklamalar, Türkiye sigorta sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) üye kuruluşları nezdinde memnuniyetle karşılandı. Yeni uygulamayla 18 yaş altı 2-3 milyon gencin BES’ten yararlanabilmesinin önündeki engeller kaldırılırken, yüzde 25 devlet katkısıyla önemli bir destek de sağlanıyor.

Atilla Benli konuyla ilgili şöyle konuştu:

“BES çocuklarımız için kumbara işlevi görecek. Aynı şekilde vakıf ve sandıklarımızdaki birikimlerin sisteme dâhil edilmesi; eğitim, sağlık ve hayat sigortaları gibi özel güvencelerle de bütünleşik bir yapıya kavuşturulmasıyla birlikte kapsamı genişleyen BES, sermaye piyasalarımızın derinlik kazanmasına katkısını ve finansal dalgalanmalara karşı gördüğü ulusal güvenlik kalkanı rolünü de sürdürecek.”

Ekonomik reformlar kapsamında, vakıf, sandık, dernek vb. kuruluşlardaki emeklilik birikimlerinin 2023 sonuna kadar BES’e aktarımına imkân verilecek. Bu sayede yüksek fon getirilerinden çok daha geniş bir kesimin yararlanmasının önü açılacak. Aktarıma konu olacak tutarın ilk etapta 10 milyar lira olması, toplam potansiyelin ise 50 milyar lirayı bulması bekleniyor.

100 milyar TL fon

Atilla Benli, sözlerine şöyle devam etti: “Açıklanan reform paketini, özel emeklilik sektörümüzün ekonomik ve toplumsal sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik çabalarına çok önemli bir katkı olarak değerlendiriyoruz. Konunun kültür ve değerler boyutu da var. Genç kuşaklara tasarruf bilincinin aşılanması ile ilgili çalışmalar daha da ivme kazanacaktır.”

İlk etapta 2.5 - 3 milyon 18 yaş altı çocuğun giriş yapması öngörülen BES’in vakıf ve sandıklardan aktarımlarla birlikte orta vadede 100 milyar lira gibi bir fon büyüklüğü potansiyeline kavuşacağı bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler