Geri Dön
SigortaDevlet katkısı BES’te itici güç

Devlet katkısı BES’te itici güç

BES 18 yılda 13 milyon katılımcıya ve 193 milyar TL fon büyüklüğüne ulaştı. Atilla Benli, 2013’te başlayan yüzde 25 devlet katkısının en önemli itici güç olduğunu söyledi.

Devlet katkısı BES’te itici güç

 

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) iyi kurgulanmış yapısı ve katılımcılara sağladığı nihai fayda anlamında rüştünü ispat ettiğini vurgulayan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, “2013’te başlayan yüzde 25’lik doğrudan devlet desteği, sistemin büyümesindeki en önemli itici güç ve güven unsuru oldu” diye konuştu.

BES 18 yılı geride bırakmaya hazırlanırken, bugüne kadar geçen sürede 2013’te başlayan yüzde 25’lik devlet katkısı, 2017 yılında hayata geçirilen Otomatik Katılım Sistemi (OKS) ve son olarak haziranda 18 yaş altı çocuklara da sisteme dahil olma imkânı sağlanması ile 13 milyon katılımcıya ve 193 milyar TL’lik fon büyüklüğüne ulaştı.

TSB Başkanı Benli, devlet katkısının BES’teki önemine yönelik açıklamalarda bulundu. BES’te 2013’ten bu yana her 100 TL’lik birikime devletin de 25 TL katkı payı verdiğinin ve bunun da sistemi daha cazip hale getirdiğinin altını çizen Benli, “2013 yılı sistemin büyümesinde milat özelliği taşıyor. BES’in kurulduğu 2003 yılından itibaren ilk on yıllık dönemde sisteme yeni giren katılımcı sayısı yıllık ortalama 310 bin kişi civarında iken, 2013’te hayata geçirilen yüzde 25 devlet katkısı uygulaması ile bu sayı yıllık yaklaşık 1 milyona yükseldi.

Devlet katkısının oluşturduğu bu radikal artış, OKS’nin hayata geçirildiği 2017’ye kadar devam ederek yaklaşık 6.6 milyon katılımcı sayısına ulaşıldı” dedi.

Dünyada örneği yok

Benli’nin verdiği bilgilere göre, 2013 yılından önce vergi teşviki sunan sistem, yalnızca bordrolu çalışanları hedefleyerek yaklaşık yüzde 36 kapsayıcılığa sahipti. 2013 yılında getirilen yüzde 25 devlet katkısı ile vergi mükellefi olmayan; küçük esnaf, ev hanımı ve öğrenciler gibi bordrosuz katılımcıların da sistemden faydalanması sağlanarak BES’in kapsayıcılığı yüzde 85 oranına yükseltildi. Benli şöyle devam etti:

“Şunu çok net görüyoruz ki, pandemi koşulları tasarruf etme konusunda bilinçlenmenin artmasında etken oldu ve devlet katkısı ile birlikte BES burada öne çıktı. Bunun yanında 2017 yılında uygulanmaya başlanan, çalışanların maaşlarından alınan katkı paylarına da devlet katkısının verildiği otomatik katılım sistemi ile bugün 6 milyondan fazla çalışan tasarruf etmeye devam ediyor. Aynı şekilde haziran ayında başlayan ve 4 ay gibi kısa bir zaman diliminde 80 bine yakın 18 yaş altındaki çocuğumuzun sisteme girmesi ile 74.7 milyon TL fon büyüklüğü ve 8 milyon TL devlet katkısına ulaşıldı.”