Geri Dön
SigortaKırmızı: Mali teşvikler güven ortamı sağlayacak

Kırmızı: Mali teşvikler güven ortamı sağlayacak

Küresel salgının en büyük etkileri ekonomik alanda hissedilirken, dünya ülkeleri bu alanda sağladıkları mali teşvikler ile yaşanan krizin olumsuz getirilerini dengelemeye çalıştı. Başta AB ve ABD Merkez Bankası’nın uzun süreli parasal destek için koordineli bir eylemin yolunu açmasının, teşvik dağıtımının verimli ve anlamlı olacağı tahminler arasında.

Kırmızı: Mali teşvikler güven ortamı sağlayacak

 

Küresel ekonominin 2021’deki seyrine yönelik öngörülerde bulunan Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, dünya çapında, hükümetlerin ekonomik iyileşme ve mali teşvik dağıtımına 2021 yılının ilk yarısında başlayacağını öngörerek şunları söyledi:

“Böylelikle tüketicilere ve yatırımcılara ekonomik güven ortamı sağlanacak. Bu iyileşme döneminde bankacılık sistemi ve kredilerin seyri etkili olacaktır.”

Piyasalarda toparlanma süreci

Nihat Kırmızı, beklenenden daha güçlü ekonomik toparlanmadan kaynaklanan enflasyon eğilimlerinin 2021 yılı ve sonrasında tolere edileceğini söyledi.

“Salgının yarattığı koşullar 2020’de zorlu bir ekonomik ortam yaratsa da 2021’de küresel boyutta iki aşamalı bir ekonomik büyüme hakim olacaktır” diyen Kırmızı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlardan ilki; kitlesel aşılama sürecinin olumlu etkilerinin hissedilmesi ile kısıtlamaların kademeli olarak gevşetilecek olmasıyla düzene giren ekonomik faaliyetlerden kaynaklanan mekanik bir toparlanma yaşanacak.

İkinci aşamada ise toparlanma yaşanan ekonomik ortam tüketiciler için güven ortamını artıracak ve mali teşviklerin yaygınlaştırılmasına destek sağlanacak.

Gevşek para politikası ve daha önce benzeri görülmemiş mali destekler, alternatiflere karşı hisse senedi piyasalarının daha iyi performans göstermesi için destek sağlayacağından, piyasalar hem toparlanma yaşayacak hem de salgın sonrası trendler ile fiyatlandırılacaktır.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler