Geri Dön
SigortaTrafik sigortasında tazminat hızlanıyor

Trafik sigortasında tazminat hızlanıyor

Vatandaşın trafik sigortası kaynaklı tazminatını daha hızlı alabilmesini sağlayacak kanun teklifi TBMM’de yasalaştı.

Trafik sigortasında tazminat hızlanıyor

 

Trafik Kanunu’nda değişikliği içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ve uzmanlarının yoğun çabaları sonucunda vatandaşların trafik sigortası kaynaklı tazminatlarını daha şeffaf ve hızlı bir şekilde alabilmesine imkân tanınmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Sigorta sektörünün önündeki en önemli belirsizliklerden biri çözüme kavuştu. Karayolları Trafik Kanunu çerçevesindeki zorunlu mali sorumluluk sigortasında tazminat ödeme usul ve esaslarına ilişkin kriterlerin belirlenmesini, zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamı dışında kalan konuların yeniden düzenlenmesini içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Taşlar yerine oturacak

Trafik sigortası kapsamındaki tazminatların hesaplama usul ve esaslarına ilişkin kriterler, kanun ile belirlendi ve standardizasyon sağlandı. Ayrıca teminat dışında kalan haller, tamamıyla kanun ile düzenlenir hale geldi. Bu sayede hem hak sahipleri hem yargı hem de sigorta şirketleri için öngörülebilir bir ortam sağlanmış oldu.

Türkiye sigorta sektörünün, önündeki en büyük belirsizlik durumlardan biri olan trafik sigortasında bedeni tazminatların nasıl hesaplanacağı konusu, yeni kanunla standart ve şeffaf kriterlere bağlanmış oldu. TSB, yaptığı açıklamada “Yeni kanunla tazminatların şeffaf ve hızlı bir şekilde hak sahiplerine ödenebilmesinin önü açılırken, bu sigorta ürünü üzerinden mahkemelerimizde oluşan dava yükünün de önüne geçilmiş olacak. Böylece vatandaşlarımız tazminatlarını alabilmek için uzun yıllar beklemeyecekler” ifadelerine yer verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye Sigorta Birliğinin Genel Kurulu’na video konferansla katıldı.

Elvan’ın sigorta vurgusu

Bireysel emeklilik şirketlerinin fon büyüklüğü 183 milyar lirayı aştığını, Otomatik Katılım’la beraber katılımcı sayısının 13 milyonu bulduğunu belirten Elvan, ‘Ekonomi Reform Programı’nda da sigortacılık sektörüne özel bir önem verildiğini anımsattı. Elvan SEDDK’a sektörün gelişimi ve ilerlemesi için yürüttükleri çalışmalar için teşekkürlerini iletti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler