Başlığı kullanırken bir kez daha kontrol ettim… Heyula, Yunanca’dan Arapça’ya, oradan da bizim dilimize girmiş bir sözcük. “Korku verici, ürkütücü hayal” olarak tanımlanıyor. Daha da ilerler ve derinleşirsek, eccini, ifrit, hayalet, cevher, töz ve umacı sözcükleri de yakıştırılıyor. Yunan felsefesinde Prima Materia (İlk madde) olarak anlatılıyor.. Evrenin varoluşundaki ilk maddenin adı da töz.

Felsefeden futbola geçerek…Fatih Terim’in Galatasaray’da korku verici, ürkütücü hayal, yani “ heyula” olduğu bir gerçek… Başkan Burak Elmas, Terim’le ayrılık kararını alırken, “İki kulüp vardı.” diyor, “Biri Nef Stadı’ndan yönetilen Galatasaray… Öteki de Florya…”  Florya’nın efendisinin Fatih Terim olduğunu biliyoruz.

Domenec Torrent’in 3-2’lik Adana Demirspor galibiyetinden sonraki basın toplantısında Fatih Terim’e biraz değil, çok saygısı olduğunu hatırlatıp, göreve geldikten sonra elini uzatmamasına, hoş geldin dememesine ve kendisiyle konuşmamasına dikkat çekiyor.

Teknik adamlığını onaylarsınız, ya da onaylamazsınız. Ancak Torrent’in söyledikleriyle yaşananları toplarsanız Fatih Terim’in Galatasaray’da işbaşına getirilen hiçbir antrenöre rahat vermeyen bir “heyula” olduğunu kabul etmeniz gerekir. Lucescu, Igor Tudor, Mancini, Pirandelli, Riekerink benim anımsadıklarım. Yerliler de rahat edemedi. Terim Milli Takım’dan her ayrılığında gelip Florya’ya yerleşiyordu. Yine de Galatasaray’daki başarısına minnetle saygı duymak gerekir. Kupaları da onun emekleriyle müzede duruyor. Ancak bu büyük başarı, taşınamaz, kontrol edilemez bir güç ve ağırlık da yarattı. Ünal Aysal da Burak Elmas da güç çatışmasına son veren başkanlar. Başarısızlıkları da var Fatih Terim’in… Transferde hayal kırıklığı yaratan tercihleri, boşa giden milyon Eurolar… Kiralık gönderilen Yunus Akgün, Emre Akbaba, Okan Kocuk örnekleri…  Evde ve deplasmanda kötü oyunlarla alınan yenilgiler.

Yine de hakça not etmek gerekiyor. Terim’in Galatasaray’dan ayrılmaları hiç de “saygılı” vedalarla olmadı. Mağrur ve başı dik durduğu kulüpten mağdur olarak ayrıldı. Bu mağduriyetin herkesin ilk aklına gelen “para” ile ilgili olmadığını da belirtmekte yarar var.

Peki ne olacak?

Galatasaray’da Haziran kongresiyle seçilecek başkanın ilk etapta Domenec Torrent’le yola devam edeceğini açıklaması, en azından 3 milyon Euroluk bir tasarruf ve başlamış çalışmaların devamı ile tutarlılık anlamına gelecektir. Kendi adıma Torrent’in iyi bir teknik adam olduğuna inanıyorum.

Fatih Hocamıza dönersek… Artık kariyerini Galatasaray’la sınırlamaya son vermesi, Türkiye’de ya da yurt dışında bir başka kulüpte de proje yönetimiyle yola devam etmesi en içten dileğimizdir.

Bırakalım, Fatih Hoca da rahat etsin, Galatasaray da. Unutulsun heyula!

Beşiktaş’ın özgüveni

Valerien İsmael yönetimindeki Beşiktaş, İzmir’de 9 kişi kaldığı maçta Göztepe’yi 2-0 yenerken sezon sonu rehavetinden uzak bir oyun sergiledi. Fransız hocanın “Yeni sezona daha disiplinli daha fit bir takım olarak başlayacağız” demesi anlamlıydı. Kartal’da öteden beri konuşulan fizik yetersizlik, İsmael’in tedaviye aldığı en önemli sorun. 18 yaşındaki kaleci Emre Bilgin ise 7 kurtarışıyla parladı. Bunların toplamı özgüven demek. Beşiktaş lig biterken kongreye de sezona da sağlıkla girecek. Takdire değer.

SESSİZ GURUR Deaflympics

İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları Türkiye açısından Brezilya’da coşku ve gurur yaratan başarıyla gerçekleşti. 2017’de Samsun’da 21 dalda 46 madalya alan Türkiye, bu yıl Caxias do Sul’da düzenlenen oyunlarda 11 dalda 138 sporcuyla mücadele edip 44 madalya kazandı. TİESF Başkanı Kerim Vural, 8 altın, 19 gümüş,17 bronz madalya ile oyunları 7. sırada bitirdiklerini anlatırken, “Ödüllendirmede öteki oyunlarla eşitlik isteklerimizin bakanlığımız tarafından kabul edileceğine inanıyoruz” dedi.İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları Türkiye açısından Brezilya’da coşku ve gurur yaratan başarıyla gerçekleşti. 2017’de Samsun’da 21 dalda 46 madalya alan Türkiye, bu yıl Caxias do Sul’da düzenlenen oyunlarda 11 dalda 138 sporcuyla mücadele edip 44 madalya kazandı. TİESF Başkanı Kerim Vural, 8 altın, 19 gümüş,17 bronz madalya ile oyunları 7. sırada bitirdiklerini anlatırken, “Ödüllendirmede öteki oyunlarla eşitlik isteklerimizin bakanlığımız tarafından kabul edileceğine inanıyoruz” dedi.Deaflympics, TRT Spor Yıldız kanalı açısından da önemliydi. Brezilya’da 7, Türkiye’de 5 değerli personeliyle 14 günde 15’er dakikalık özel program, 47 bağlantı ve 70’e yakın canlı bağlantı ile haber, röportaj ve müsabaka yayınlarında başarılı örnekler sergiledi. Yurt içindeki haber kanalları ve spor ajanslarına kaynak oluşturdu.Federasyon Başkanı Kerim Vural’ı ve TRT Spor Müdürü Hakan Altürk’ü içtenlikle kutluyorum. Tüm sporcularımızı alkışlıyorum.

Geçmiş olsun Yalçın Doğan

Milliyet’ten eski kapı yoldaşımız Yalçın Doğan, iki hafta önce Şişli Memorial Hastanesi’nde Prof.Dr.Bingür Sönmez ve ekibine teslim oldu. Kalp kapakçıları yenilendi. Sağlıkla aramıza döndü. Geçmiş olsun Yalçın Doğan. Ellerinize sağlık hocam.

Kuşadası’nda plaj voleybolu

Pandemi nedeniyle uzak kaldığımız sporlara bu yıl kavuşacağız. Onların en başında Kuşadası’nda 19-22 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek “Pro Tour” kapsamında düzenlenecek plaj voleybolu turnuvası geliyor. 150 bin dolar ödüllü turnuvada 35 ülkeden 200 seçkin sporcu mücadele edecek… Aydın Büyükşehir ve Kuşadası belediyelerinin ev sahipliğindeki turnuva maçları Sevgi plajında oynanacak. Dünya Şampiyonu Brezilyalı Bruno Oscar Schmidt, servisleriyle ünlü İtalyan Adrian Carambula ve Letonyalı muhteşem ikili Samoilovs-Smedins de Kuşadası’nda… Yazlıkçılar ve tatilcilerin ücretsiz maçlara uğramasını öneririm.