Takdirle not etmeli: Sahanın en yaşlısı Atiba Hutchinson. Katar’daki Dünya Kupası finallerine katılacak Kanadalı oyuncular arasında yer alması bekleniyor. Bunu hak ediyor mu? Evet. Çünkü 38 yaşındaki bir futbolcudan beklenenlerin fazlasını yapıyor.

Yine aynı oyuncu… Atiba Hutchinson. 33.dakikada imzaladığı golden sonra ikincisine de adını yazdırıyor… Ama kendi kalesine.
Beşiktaş diri başladığı maçta giderek daha yorgun, daha statik bir takım görüntüsü çiziyor. Ahmed Bin Ali Stadı’ndaki Süper Kupa maçını izlerken Beşiktaş’ın çabuk, enerjik ve etkili oyunu çabucak pasif ve telaşlı bir hal alıyor.. Siyah-beyazlılar geçişleri başarıyla gerçekleştiriyor ama bu durum uzun sürmüyor..

Beşiktaş, dün iki bek Rosier ve Rıdvan’ın ileri çıkışlarıyla topu hep hücum pozisyonda oynama çabasındaydı.. Antalyaspor 33’de golü yedikten sonra savunma öncelikli oyundan çıkıp maça ortak oldu. Kazandığı toplarla oyunu hızlandırıp karşı atağa yöneldi. Vida ve Montero’nun riskli müdahalelerle Antalyaspor’un iştahını açtığına da tanık olduk. İki stoper ileri çıkıp orada kalan bekler yüzünden yalnızlık çekiyorlardı.

Antalyaspor Beşiktaş’ın baskılı ama şutsuz oyununda dakikalar ilerledikçe daha cesur ve rahatsız edici ataklarla yüklenme fırsatı yaratıp oyuna denge getirdi.
İkinci yarıda maç Antalyaspor’un tehdit eden ataklarıyla adeta tek takımlı bir gösteriye dönüştü. Nuri Şahin’in ekibi üst üste kazandığı kornerlerle gole ısınmaya başladı. Hakan Özmert’in kullandığı köşe vuruşu beklenen golü getirdi. Güray’ın vuruşunda topa sert ve ters bir müdahalede bulunan Atiba pek de hak etmediği üzüntüyü yaşadı. Maç uzatmaya kaldı.

İlgi çekici notlar var: Nuri Şahin 65’de Amilton ve Hakan Özmert hamlesini yaparken, Önder Karaveli her geçen dakikada daha da yorgun hale düşen Beşiktaş’ta 79’a kadar bekledi. Teixeira ve genç Emirhan’la biraz nefes alır gibi oldular. Hele genç Emirhan’ın sağdan çalımlarla inip Antalyaspor’u paniklettiği bir tablo vardı ki umutlanmaya değer. Beşiktaş, Emirhan’ın ataklarıyla kazandığı kornerleri değerlendiremedi. Bu maçın Beşiktaş açısından parlak yanı genç Emirhan’dı. Çalımları, çabukluğu ve dikine oyunu ile göz doldurdu.

Maç uzadıkça tempo düştü… Yorgunluklar, oyuncu değişiklikleri, yere düşüp tedaviye ihtiyaç duyanlar, Doğukan gibi oyundan çıkmak zorunda kalanlar maçın daha da yavaşlamasına neden oldu.

Beşiktaş’ta sezon başından beri dikkat çeken fizik yetersizlikler anlaşıldı ki daha da yoğunlaşmış… Antalyaspor’un kornerlerine topu uzaklaştırırken bir tek oyuncunun bile boş alandaki topa koşmadığını görmek Karaveli adına kaygı vericiydi. Buna rağmen Atiba’nın gayreti, koşuları ibret vericiydi.

Antalyapor Süper Kupa’yı daha çok isteyen, hücum eden, golü arayan ekipti. Beşiktaş bu oyuna yanıt vermekte zorlandı.
Penaltılarla noktalandı Katar yolculuğu Süper Kupa, Ersin ve üst direkle Beşiktaş’ın oldu. Beşiktaş kalecisi, Mustafa’nın atışında sezgisi ve hamlesiyle golü önlerken penaltı kurtarıcısı olarak ününü daha da büyüttü.

Beşiktaş, 2020-21 sezonunu üç kupayla kapatmış oldu. Bakalım bu yıl ne yapacaklar? Üç olmayacağı kesin. Hiç olmasın diye çok çalışmaları gerek.
Dip Notu: Bir Dünya Kupası stadında Süper Kupa maçı ile konuk olmuşuz. Bu prestij ve gelir getiren maçta ayıplı ve kavgalı kapanış hiç de yakışmadı bize. Yazık!