Evet her türlü sürprize açık bir lig izliyoruz. Lakin esas olan kendi futbolunu oynamak ve sonuca gitmek. Trabzonspor açısından kazanmak, geçen haftanın kayıplarını telafi edip zirveye ortak olmak anlamına geliyordu. Son haftaya kadar bu hedefin peşinde koşmak için Kayserispor maçının mutlaka üç puanla geçilmesi gerekiyordu.Erken yediği gol şok etkisi yaratsa da oyunun kontrolünü kaybetmedi bordo-mavili ekip.

Muğdat’ın bitirici vuruşunda savunmanın zincirleme hatası dikkat çekiciydi.İyi takım, büyük takım olmak; kriz anlarında sakin kalıp inisiyatifi ele almak demek. Trabzonspor eksiklerine ve geriye düşmesine karşın oyun planına sadık kaldı. Bunu da rakibine kabul ettirerek ağırlığını koymaya başladı. Sivasspor maçında yumuşak karnı orta alanı idi. Dün akşam Baker ve Flavio mükemmel bir uyum içinde idi. Tabii takım savunması da çok önemli idi. 

Ekuban ve Nwakaeme gibi iki hücumcunun geriye gelerek arkadaşlarına destek vermesi, aynı enerji ile üçüncü bölgeye geri dönmesi dikkat çekici bir dayanışma örneği idi. Bu arada ne zaman inisiyatif alsa golü koklayan bir silahı var Trabzonspor’un. Bakasetas’ı serbest bırakacaksın. Hem iyi bir pasör, hem tilki gibi kurnaz. Nwakaeme’nin pasında topu kontrol edişi ve bitirici vuruşu tam anlamıyla usta işiydi. Alkışı hak etti.Dedik ya, her rakip dirençli ve kolay lokma değil. Kayserispor cesurca, kapanmadan daha fazlasını almayı denedi.

Savunmayı ihmal etmezken hücumda da tüm opsiyonlarını kullanmaya çalıştı.Ya Trabzonspor? uzun zamandır bu kadar istekli görmedim Karadeniz temsilcisini. Kazanmak adına daha fazla ne yapılır bilmiyorum. İki topu direkten döndü, büyük şanssızlıktı. Bir o kadar da gol girişimi vardı. Bu arada Kayserispor kalecisi Doğan’ın müthiş performansının da hakkını verelim.Şimdi; oyunun yüzde 80’i senin, pas yapıyor hücum ediyor, ağırlığını hissettiriyor ama skoru bulamıyorsun. Sıkıntı nerede? Trabzonspor adına sorun belli. Üç gol ayağın var. Djaniny, Nwakaeme ve Ekuban. Rakip önlem aldığı vakit üçü de suskun kalıyor. Dün akşam da görüldü ki üçüncü bölgeye alternatif bulmak zorunda. Bakasetas. Tamam, o elinden geleni yapıyor ama görev alanı belli. 

Tamam, Djaniny istediği toplarla buluşamadı. Çok dolaşarak oynadı. Ya Ekuban? Ya Nwakaeme? İkisinin de son haftalardaki performansını sorguluyorum. Özellikle Nwakaeme’yi. Eskisi gibi paylaşımcısı olması şart. Trabzonspor’un forvet bölgesinde sıkıntısı var.Kazanırsın, kaybedersin. Önemli olan oyun. Trabzonspor evinde iki puan daha bırakırken, Kayserispor gibi katı savunma yapmayan ve galibiyet isteyen takımlara karşı hücum anlamında çözüm bulmak zorunda. Geriye düşse bile ayağa kalkmalı ve gücünü hissettirmeli. Trabzonsporlu oyuncular maaşlarını tıkır tıkır alırken giydikleri formanın ağırlığını da hissetmeli. Birileri bunu anlatmalı.Bu sezon deneme anlamında geçiyor. Mutlaka bir derece yapacak Avrupa anlamında.

Ancak gelecek sezonun planlaması yapılırken mutlaka çok iyi bir santrafor, onları destekleyecek kanat oyuncuları ve sağlam bir orta alana ihtiyacı var bu takımın.Abdullah hocanın mutlaka planları var. Ajandası da kabarık. Yarısı hayata geçse kârdır.Trabzonspor elbette günü düşünmeli. Fakat önemli olan gelinen nokta değil, bir kaç sezon sonrası olmalı. İstikrar, liyakat ve  “ustaya” verilen değerle ilgilidir hepsi.