Metin Görgün

Metin Görgün

metingorgun@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Türk voleybolu kadınlarda destan yazmaya devam ediyor. Dile kolay Vakıfbank’ın 4. finali. Bu kupanın en büyük favorisi olan Vakıfbank,
Eczacıbaşı’nı bir kez daha yenerek
finale adını yazdırdı.
Maç ile ilgili oyuncu özelinde çok fazla söze gerek yok. İki takım da kazanmak için ellerinden geleni yaptılar. Ama iki takım arasında en bariz fark, yönetimsel olduğu için ben biraz oralara dokunmak istiyorum. Önce buraya gelmeyi kafasına koymuş iki takımın transferleri ve oyuncu kurgusuna baktığımızda Eczacıbaşı yanlış transferleriyle sezona damgasını vurmuş durumda.
Bu kadar yabancı oyuncu alınıp Şampiyonlar Ligi yarı finalinde iki yabancıyla oynuyorsan burada bir hata var. Bu arada oynayan Neslihan, Asuman, Esra, Büşra ellerinden geleni de yaptılar. Ama en kritik sayılar dahil, takımın oluşması dahil, bu takımın saha yönetimi komple sınıfta kalmıştır.
İki takım arasındaki en büyük fark kenar yönetim farkıdır.
Guidetti oyuncularını kafaca ve fizikçe hazır tutma becerisinin meyvelerini toplamıştır bu maçta. Naz’ın, Çağla ile zorunlu gözüken oyuncu değişikliğinden bile fayda sağlamış bir takımdan bahsediyoruz. Tam yerinde Brakocevic-Polen değişikliği galibiyetin önemli bir faktörlerinden biri olmuştur. Bütün bunları sahada uygulayan kim? Sahanın tartışmasız kralı olan Guidetti’dir. Çok şey söylenebilir ama, yerli-yabancı tercihinde, iyi yabancı antrenörlere evet. Ama Michelli gibi sıradan yabancı antrenörleri ısrarla bu seviyede takımlarımızın başında artık görmek istemiyorum.
Kazanan Türk Kadın Voleybolu’nun olduğu bir maçı keyifle izledik. Emeği geçenlere teşekkürler.