Metin Görgün

Metin Görgün

metingorgun@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Teledünya Süper Kupa erkekler finali beklediğimiz gibi başladı. Gücün çarpışmasında biri kırılacaktı. Kırılan Fenerbahçe oldu. Ama kilidin anahtarı Halkbanklı oyunculardan biri değildi. Ne yazık ki günün en başarılı oyuncusu Fonteles’in gereksiz yere Antrenör Castellini ile giriştiği diyalog sonrası tamamen oyundan kopmasıydı.
Castelliani’nin yaptığı oyuncu değişikliğine takılıp kaldı. Castelliani, Kemal’in yerine genç Uğur’u oyuna almıştı. Bence de gereksiz bir değişiklikti. Ama sen iyi oynuyorsun diye antrenörün de işine karışma hakkını alamazsın. Üstüne üstlük Aslan da ortadan üst üste attığı paslarda hata olunca oyundan düştü. Böylece Halkbankası beklemediği kadar kolay bir beşinci set oynayarak kazandı.
Fenerbahçe adına salonu dolduran seyirciye yazık oldu. Bütün bu anlattıklarım Halkbankası’nın kazandığı kupayı hak etmediği anlamına gelmesin. Sonuna kadar hak ettiler. Özellikle Djuriç girdikden sonra hücum problemini çözen Halkbank’da Hüseyin hiç oyundan düşmeden takımını çok iyi oynattı. Resul günün en etkili oyuncusuydu. Nuri göğsünü siper etti. Juantorena çok iyi oynadı. Kaziyski inişli çıkışlıydı. Emre az pas aldı ama özellikle servislerle çok iyiydi. Beni en çok şaşırtan antrenör Stoytchev’in gösterdiği oyuncuları motive eden yönetimiydi. Sezon başından beri böyle davransa şu an da Halkbankası belki de Şampiyonlar Ligi şampiyonuydu.
Kızlarda aralarındaki son maçı kazanmanın psikolojik avantajıyla Fenerbahçe çok iyi başlamasına rağmen 2-0 öne geçse de Vakıfbank muhteşem bir geri dönüşle Gözde’nin yıldızlaştığı maçı ve kupayı 3-2 ile kazandı. Fenerbahçe çok etkili servislerle Vakıfbank’ın hücumlarını hem blok, hem de defansta keserek çıkan toplarda Kim ve Fernanda Garayla sonuca gitti. Vakıfbank’ın maçı brakmayan ve agresif bir oyun ortaya koyan en büyük silahı Gözde’ye Brakoçeviç de destek olunca Naz da rahatladı. Orta hücumlarını iki pasör de az kullandı. Bunda iyi servis atılması da rol oynadı. Bir ara oyundan düşse de Costagrande de iyiydi. Her zamanki gibi kenardan da iyi destek alan Guidetti kazanan taraf oldu. Organizasyon seyircisiyle, voleybol kalitesiyle İzmirlileri voleybole doyurdu.