Geri Dön

Afyon Kalesi Afyonkarahisar'ın Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Ülkemizde bulunan pek çok ilde tarihi açıdan önemli teri olan birçok kale bulunmaktadır. Geçmişi çok Eski dönemlere dayanan bu kaleler ülkemiz vatandaşları dışında yabancı turistler tarafından da merak edilmektedir. Bu kalelerden birisi de Afyon Kalesidir. Peki Afyon Kalesi Afyonkarahisar'ın neresindedir? Tarihi kalenin özellikleri ve hikayesi hakkında bilgileri detaylıca inceledik.

Afyon Kalesi Afyonkarahisar'ın Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Afyon Kalesi görkemli duruşu ile ziyaret edenleri kendisine hayran bıraktıran bir kaledir. Afyonkarahisar iline giden herkesin mutlaka gezip görmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Afyon Kalesi Nerede?

Afyon Kalesi Afyonkarahisar ilinde şehir merkezinde yer almaktadır. 226 metre yüksekliğe sahip olan Afyon Kalesi oldukça görkemli bir görüntüye sahiptir. ​​​​​​​Afyon Kalesi volkanik bir kale üzerine yapılmıştır. Oldukça eski bir tarihi bulunan ​​​​​​​Afyon Kalesinin geçmişi M.Ö. 1350 yılına kadar dayanmaktadır. O dönemdeki adı ise Hapanuva'dır.

​​​​​​​Afyon Kalesi Afyonkarahisar ilimizde şehir merkezinde kentsel bir sit alanı içerisinde yer almaktadır. Merkezde bulunması sebebiyle yolu Afyonkarahisar iline düşen herkesin ziyaret ettiği bir kaledir. ​​​​​​​Afyon Kalesi Ulu Cami karşısında bulunmaktadır.

​​​​​​​Afyon Kalesine Nasıl Gidilir?

​​​​​​​Afyon Kalesine gidebilmek için ilk olarak Afyonkarahisar ilinin şehir merkezine gelinmesi gerekir. Şehrin en büyük camilerinden olan Ulu Cami yanında bulunan patika yol yardımı ile kaleye ulaşmak mümkündür. Bu yol oldukça dik bir yokuştur. Bu yokuşu çıkma süresi yaklaşık olarak 30 dakikadır. Yol sonunda tüm şehrin manzarası ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca yol kenarında cami ve hamamları da görmeniz mümkündür. Yokuş yolu bittikten sonra yokuş aşağı yol ile devam etmeniz gerekir. Bu yol daha kısa sürecektir. Yol sonunda ​​​​​​​Afyon Kalesine ulaşabilirsiniz.

​​​​​​​Afyon Kalesi Özellikleri

Tarihin en önemli eserlerinden olan ​​​​​​​Afyon Kalesi görkemli duruşu ile her dönem yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Bunun sonucunda ülkemizdeki ekonomiye oldukça katkısı da bulunmuştur. ​​​​​​​Afyon Kalesi Selçuklu Devleti döneminde inşa ettirilmiştir. Ülkemizde bulunan diğer pek çok kale gibi farklı özelliklere sahiptir. ​​​​​​​Afyon Kalesi özelliklerini şu şekilde açıklayabiliriz:

- Afyon ilimizin merkezinde yer almaktadır.
- Yaklaşık olarak 226 metre yüksekliğe sahiptir.
- ​​​​​​​Afyon Kalesi çok eski bir tarihi yapıdır.
- Selçuklu Devleti döneminde yaptırılmış olan ​​​​​​​Afyon Kalesinin o dönemdeki adı Karahisar'dır.
- ​​​​​​​Afyon Kalesi Selçuklu Devleti döneminde I. Aleaddin Keykubat'ın hazinelerinin gizlendiği kale olarak bilinmektedir.
- İlk olarak Hisar-ı Devlet, sonraki dönemde Karahisar adını almıştır. ​​​​​​​Afyon Kalesi ismini ise 1573 yılında II. Selim tarafından almıştır.

​​​​​​​Afyon Kalesi Giriş Ücreti

​​​​​​​Afyon Kalesi haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz bir kaledir. Gündüz gezilmesi tavsiye edilen ​​​​​​​Afyon Kalesine giriş ücretsizdir. Herhangi bir ücret ödemeden ​​​​​​​Afyon Kalesini ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika! İstanbul'da İETT otobüsünde mastürbasyon rezaletiİstanbul İstinye Dereiçi-Kabataş arasında sefer yapan İETT otobüsünde bulunan yolcu, etrafındaki diğer yolculara aldırmadan mastürbasyon yaptı. O anlar yan koltukta oturan kadın yolcu tarafından cep telefonu kamerasına kaydedildi. Görüntüler sosyal medyada paylaşılarak çok sayıda kişinin tepkisini aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber