Geri Dön

Arapapıştı Kanyonu Aydın İlinde Nerede? Nasıl Gidilir, Giriş Ücretli Midir?

Arapapıştı kanyonu Ege'nin en meşhur doğal kanyonlarından birisidir. Özellikle tatil için Ege'yi tercih edenlerin uğradığı yerlerden birisi olan Arapapıştı kanyonu görülmeye değer doğal güzelliğe sahip bir kanyondur. Arapapıştı kanyonu ulaşımı da kolay olan bir yerde bulunmaktadır. Dolayısıyla kara yolu ile ulaşım son derecede basittir. Sosyal medya üzerinden son yıllarda en çok popüler olan kanyonlardan birisi de Arapapıştı kanyonudur. Arapapıştı kanyonu sürekli olarak fotoğrafları paylaşılan ve oldukça fazla beğenilen bir doğal kanyondur. Arapapıştı kanyonu ile ilgili yoğun bir araştırma yapılmaktadır. Peki, Arapapıştı kanyonu nerededir? Arapapıştı kanyonuna nasıl gidilir? Arapapıştı kanyonuna giriş ücretli mi? Arapapıştı kanyonunun özellikleri nelerdir? İşte Arapapıştı kanyonuna dair her şey.

Arapapıştı Kanyonu Aydın İlinde Nerede? Nasıl Gidilir, Giriş Ücretli Midir?

Arapapıştı kanyonuna haftanın her günü ziyaret etme şansı bulunmaktadır. Bu kanyon 2017 yılı itibari ile Aydın belediyesi tarafından turizm için hizmete açılmıştır. Özellikle kampçılar bu bölgede kamp alanı var mı şeklinde araştırma yaptıkları bilinmektedir. Aydın'ın gezilecek yerler arasında Arapapıştı kanyonu yer almaktadır.

Arapapıştı Kanyonu Nerede?

Arapapıştı kanyonu Aydın'da yer almaktadır. Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde bulunmaktadır.

Arapapıştı Kanyonu'na Nasıl Gidilir?

Arapapıştı kanyonuna gitmek son derecede kolaydır. İzmir'den gelecek ziyaretçiler için İzmir - Aydın oto yolu ile Aydın'a ulaşılır. Ardından buradan özel araç ile birlikte Bozdoğan ilçesi tabelaları takip edilir. Bozdoğan ilçesine girdikten sonra Arapapıştı kanyonuna giriş için bu noktada navigasyon açabilirsiniz. Navigasyon ile birlikte hızlı bir şekilde ulaşım sağlamak mümkün.

Arapapıştı kanyonuna özel araç dışında toplu taşıma ile de ulaşım sağlamak mümkündür. Aydın merkez'den Bozdoğan ilçesine giden minibüsler ve otobüsler bulunmaktadır. Bozdoğan ilçesine geldikten sonra buradan minibüs aracılığı ile yine Arapapıştı kanyonuna ulaşabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Giriş Ücreti

Arapapıştı kanyonuna giriş ücreti yetişkinler için 30 TL'dir. Öğrencilik belgesi gösterilmesi durumunda ise bu kanyona 15 TL karşılığında giriş sağlayabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Özellikleri

- Arapapıştı kanyonu 380 metre yüksekliği bulunan bir kanyondur.
- Arapapıştı kanyonunun uzunluğu 6 kilometredir.
- Kamp için son derecede uygun olan bu kanyonda kampçılar için de belirli olanaklar bulunmaktadır.
- Arapapıştı kanyonu masmavi suları olan bir kanyondur. Fakat yüzmek için elverişli bir kanyon değildir.
- Bu kanyonda rafting yapma şansına da sahipsiniz.
- Bu kanyonun üzerinde Kemer barajı bulunmaktadır.
- Arapapıştı kanyonunun derinliği 50 metredir.
- Bu kanyonda su seviyesi 50 metredir fakat yaz mevsiminde bu seviye 30 metreye kadar düşmektedir.

Arapapıştı Kanyonu Hakkında Bilgi

Arapapıştı kanyonu Aydın'ın merkezine 90 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. Kamuoyu ve sosyal medyada bu kanyon dünya harikası bir kanyon olarak lanse edilmektedir. Bundan ötürü de kısa bir süre önce 2017 yılında Arapapıştı kanyonu Aydın belediyesi tarafından turizme kazandırıldı. Arapapıştı kanyonu doğal bir sit alanı olarak belirlendiğinden ötürü devlet tarafından koruma altına alınmıştır.

Arapapıştı adının nereden geldiği hakkında çeşitli görüşler ortaya atılmıştır. En güçlü iddia ise bu kanyonun ismini Bizanslılardan geldiğidir. Bizanslıların Araplarla yapmış olduğu savaş sonucunda bu kanyona bu isim verilmiştir. Bu kanyona gitmek için en iyi zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Ayrıca bu bölgede pek çok turistik gezi de düzenlenmektedir.

 

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 29 Ekim mesajıGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Cumhuriyetimizin kurucu iradesi nasıl bu vatanı yedi düvelin planlarını bozarak işgalden kurtarmışsa, biz de hedeflerimize aynı şekilde ulaşmakta kararlıyız' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber