Geri Dön

Bayburt Kalesi Bayburt'un Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Günümüzde Bayburt Kalesi çok popüler olan ve hemen hemen pek çok turist tarafından ziyaret edilen bir kaledir. Bayburt Kalesi nerededir? Bayburt Kalesi özellikleri ve tarihçesi nasıldır? Sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

Bayburt Kalesi Bayburt'un Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

 

 Dünya üzerinde yüzlerce sayıda olan kaleler arasında Türkiye'de bulunan Bayburt Kalesi de yer almaktadır.

 

 Bayburt Kalesi Nerededir?

 

 Bayburt kalesi günümüzde çoğunluğu yerli olmak üzere pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bayburt kalesi, adı üstünde Bayburt ilinde bulunur. Zigana ve de kop dağları aşılarak ulaşılan bu Bayburt kalesi, aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’ni Basra körfezine bağlamakta olan ticaret yolunun üzerinde bulunmaktadır.

 

 Bayburt Kalesi Özellikleri Nelerdir?

 

 Ülkemizde Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olarak yer alan Bayburt şehrindeki bu Bayburt kalesi oldukça özel ve tarihi değeri yüksek olan bir kaledir. Bu kale ihtişamı ve günlük yaşamı ile de pek çok değer görmektedir. Bayburt kalesine genel olarak karayolu ulaşımı sağlanmaktadır. Ayrıca buna ek olarak çok zengin bir tarihe sahiptir.

 

 Bayburt Kalesi’nin günümüze gelene kadar pek çok defa onarım görmüş olup duvarlarında da görülen farklı inşaat ve de tarihi kaynaklardan anlaşılmaktadır. Bayburt Kalesinin çevresi yaklaşık olarak 2 kilometreden uzun ve de surlarının yüksekliği 30 metre civarında bulunmaktadır. Ayrıca 2017 yılında bu kalede bazı arkeolojik çalışmalar ve de restorasyon başlatılmıştır.

 

 Bayburt Kalesi Tarihçesi Nedir?

 

 Bayburt kalesinin günümüzde ilk olarak ne zaman, kim tarafından yaptırıldığı tam olarak net bir şekilde bilinmemektedir. Bu Bayburt Kalesi çok çeşitli zamanlarda onarıma girmiştir. Bizans İmparatoru olan I. Justinianus adlı kişinin zamanında onarım yapılmıştır. Türklerin Anadolu'da ilk olarak ele geçirdikleri yerlerden biri olan Bayburt ili ve Bayburt Kalesi Saltuklular, Selçuklular ve de Danişmendliler zamanlarında tahkim edilmiştir. Buna ek olarak II. Kılıçarslan'ın Erzurum idareciliği yapmakta olan oğlu Tuğrul Şah döneminde bu Bayburt kalesi Trabzon İmparatorluğu'ndan gelebilecek olan herhangi tehditlere karşı da en geniş kapsamlı ve de en esaslı onarımını geçirmiştir. Ayrıca 1514 yılında, Bayburt Kuşatması sayesinde Osmanlı Devleti’nin eline geçtikten sonra bu önemli kale, I. Süleyman ile III. Murad dönemlerinde de oldukça önemli sayılan onarımlar geçirmiş olmaktadır. Bayburt ilini 1647 yılında ziyaret etmiş olan Evliya Çelebi bu Bayburt kalesinin içinde yaklaşık olarak 300 haneli bir mahalle ve de cami olduğunu da belirtmiştir. Son olarak 1828 yılı ile 1829 yılı arasındaki Osmanlı-Rus Savaşı'nda bu kale tahrip edilmiştir.

 

Lüks yatlar "Dar" ve "Sunrays" Marmaris'teDünyanın en iyi yatları arasında gösterilen 90 metre uzunluğundaki "Dar" ile 86 metre uzunluğundaki "Sunrays", gözde turizm merkezlerinden Muğla'nın Marmaris ilçesine geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber