Geri Dön

Bisikletli Aratos turu

Mersin'de, Mezitli Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında bisikletleriyle kazıları devam eden Aratosun anıt mezarını ziyaret etti.

Bisikletli Aratos turu

Evlerinden bisikletleriyle gelerek bisikletli yaşam hakkında farkındalık yaratmak isteyen ekipler, güne bisiklet sürerek başladı. Gün içerisinde kısa mesafeli işlerinde de bisiklet kullanmayı tercih eden ekipler, belediye hizmet binasından Viranşehirde bulunan astronomi biliminin kurucusu filozof ve şair Aratosun mezarına kadar bisiklet sürdü.

Anıt mezar ziyaretinde kazı ekibini yöneten Doç. Dr. Deniz Kaplandan bilgi alan İmar ve Şehircilik Müdürü Arzu Bitigen Saylam ve ekibi daha sonra SoliPompeiopolis antik kenti, höyük, antik limanı, SoliPompeiopolis Sütunlu Caddesi bisiklet ve yürüyüş yolunu da gezdi.

Hafta boyunca bisiklet kullanımı konusunda farkındalık yaratmak adına Mezitli Belediyesinin tüm personellerinin farklı günlerde tüm işlerini ve eve geliş gidişlerini bisikletleriyle yaptığını ifade eden Belediye Başkanı Neşet Tarhan, "Mezitli bisiklet kullanımı konusunda çok büyük mesafe kaydetti. Biz de bisiklet kullanımını teşvik etmek için bisiklet yolları yapmaya devam ediyoruz. Birkaç gün önce de bisiklet yollarıyla ilgili projede 538 belediye arasında finale kalmayı başardık. Ulusal ve uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapıyor, ülkemizi uluslararası yarışmalarda temsil ediyoruz. Dünyaya Mezitlinin bisiklet kenti olduğunu anlatmak istiyoruz. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik diyerek, bisikletle, eğlenceyle, sporla dolu dolu hareketli bir hafta geçirdik. Bu konuda hassasiyet gösteren tüm çalışanlarımıza ve destek vererek etkinliklere katılan tüm Mersinlilere teşekkür ederim" dedi.

 Bisikletli Aratos turu

 

Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağı yer atan kadın kameradaİstanbul Sultangazi'de Şehit Esma Çevikin babasının ikamet ettiği evin penceresine asılan Türk bayrağı, bir kadın tarafından kopartılarak yere atıldı. O anlar saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı. Baba Hüseyin Akgül, Acı bitmeden yeni bir acı yaşadım" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber