Geri Dön
TatilÇanakkale Destanı'nın izleri HİSART Canlı Tarih Müzesi'nde

Çanakkale Destanı'nın izleri HİSART Canlı Tarih Müzesi'nde

Hisart Canlı Tarih Müzesi;Çanakkale Destanı’na tanıklık ediyor. Müze; 18 Mart Çanakkale Zaferinin 106. Yıldönümünde, Çanakkale Destanı’nın eşsiz mirasını gün yüzüne çıkaran orijinal eserlere, aksesuarlara, objelere, dioramalara ve canlandırmalara evsahipliği yapıyor.

Çanakkale Destanı'nın izleri HİSART Canlı Tarih Müzesi'nde

Cihan Harbi’nin dönüm noktası olarak adlandırılabilecek Çanakkale Savaşları’nın 106. yıldönümü kapsamında Hisart Canlı Tarih Müzesi koleksiyonunda yer alan;  tek başına kaldırdığı merminin ağırlığı için yaklaşık 276 kg olduğu söylenen Çanakkale Savaşı’nın efsane kahramanı Seyit Onbaşı’nın dioraması, yer altında ve yer üstünde devam eden tarihin en çetin savaşlarından Çanakkale’de kara, deniz ve havadan verilen mücadeleyi gösteren Çanakkale Savaşı dioraması, Savaşın yönünü değiştiren Nusret Mayın Gemisi’nin Çanakkale Boğazı’na mayın döşemesini canlandıran diorama ve Mesudiye Zırhlısının dioraması başta olmak 3 boyutlu canlandırmalarla kahramanca verilen mücadeleye dikkat çekiliyor.

Çanakkale katında sergilenen eserler arasında Savaşın şiddetini yansıtan; asker postalına giren mermi, saate ve bozuk paraya isabet eden kurşun, süngüye girip ikiye ayrılan mermi çekirdeği, Nusret Mayın Gemisi süvarisi Kol ağası Hakkı Beyin tabancası ve madalyası, Çanakkale Savaşı kahramanlarının orijinal şapka, üniformaları, aksesuarları ve objelerinin yanısıra  Fransız ve Anzak askerine ait olan objelerde Hisart Müze koleksiyonunda yer almaktadır.

Covid-19 salgını nedeniyle Hisart Müze, 1Ekim 2021 tarihinden itibaren ziyaretçilerini ağırlayacaktır.

 

Mahalleye kabus gibi çöktü! Karısını kaçırmaya çalıştıİstanbul Bayrampaşa'da Cengiz K., boşanma aşamasındaki eşini, annesinin evinden kaçırmaya çalıştı. Kendisine engel olan ablası ve kayınvalidesi ile bir mahalle sakinini kaçmaya çalıştığı sırada otomobille ezerek yaralayan Cengiz K., kısa sürede yakalanarak, tutuklandı. Yaşananlar güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler