Geri Dön

Çimpe Kalesi Çanakkale İlinde Nerede? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Çimpe kalesi Çanakkale'nin en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden birisidir. Dört mevsim de Çimpe kalesine gelerek pek çok insanın burada keyifli vakitler geçirdiğine şahit olabilirsiniz. Çimpe kalesi gezilesi ve görülmesi değer olan bir yerlerdendir. Çimpe kalesinin tarihi mimari özellikleri de ön plana çıkmaktadır. Çimpe kalesinin seyahat rehberini inceleyerek önceden burası hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar. Tarih meraklıları için Çimpe kalesi biçilmiş kaftan bir bölgedir. Bundan ötürü eğer tarihi tutkunuz varsa Çimpe kalesini mutlaka gezmenizi öneriyoruz. Çimpe kalesi en çok gezilen yerlerden birisi olup sosyal medyada da en çok paylaşılan tarihi kalelerden birisidir. Peki Çimpe kalesi Çanakkele'de nerede bulunuyor? Çimpe kalesinin tarihçesi nedir? Çimpe kalesi tarihte inşa edilirken hangi mimari özelliklere sahiptir? Çimpe kalesine nasıl gidilir? Bu yazımızda Çimpe kalesine dair bütün merak edilenleri derledik.

Çimpe Kalesi Çanakkale İlinde Nerede? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Çimpe kalesi Çanakkale'nin en ünlü tarihi yapılarındandır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen turistik bir mekandır.

Çimpe Kalesi Nerede?

Çimpe kalesi Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde yer almaktadır. Gelibolu ilçesinin Bolayır mahallesinde bulunur.

Çimpe Kalesine Nasıl Gidilir?

Çimpe kalesi Çanakkale2nin merkezine uzaktır. Gelibolu tarafından bulunduğundan ötürü Çanakkale merkezine geldikten sonra Gelibolu'na giden otobüslere binerek toplu taşıma ile birlikte bu kaleye ulaşabilirsiniz. Çimpe kalesine aynı zamanda özel araçla da ulaşabilirsiniz. Özel araç ile Ege'den ya da Marmara'dan kıyı şeridi takip ederek Gelibolu ilçesine gelerek yürüme mesafesi ile Çimpe kalesine gidebilirsiniz.

Çimpe Kalesi Tarihi

Çimpe kalesi 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Çimpe kalesi Gelibolu yarımadasında inşa edildiğinden ötürü Osmanlı imparatorluğu döneminde yapım emri verilmiştir. Osmanlı Türklerinin Balkanlara geçişinde önemli bir kalelerden olmuştur. Osmanlı imparatorluğunca fethedilen bu topraklar daha sonra kale olarak da kullanılmıştır. Bu kalenin fethedilmesi tarihteki önemli bir olaya tekabül etmektedir. Kalenin fetih edilmesi ile birlikte Osmanlı imparatorluğu Rumeli Türkleri ile daha yakın bir konuma gelmiş oldu. Bu kale 1356 yılında Orhan Bey döneminde alınmıştır. Daha sonra geçiş noktası olmuştur.

Çimpe Kalesi Giriş Ücreti

Çimpe kalesine giriş ücretsizdir.
Çimpe Kalesi Özellikleri

- Yarım adaya inşa edilmiş bir kaledir.
- Bu kaleden Çanakkale boğazı ve Saros körfezi kontrol edilebilmektedir.
- Kalenin hem iç bölmesi hem de dış bölmesi bulunmaktadır.

Çimpe Kalesi Hakkında Bilgi

Çimpe kalesi Osmanlı imparatorluğunun Avrupa'ya ilk geçiş noktası olarak bilinen bir kaledir. Tarihte
Türkleri koruyan kaleler kategorisinde yer alır

Seyir halindeki kamyonetin kasasında tavla oynadılarBursa'da 2 kişinin, hareket halindeki kamyonetin kasasında, piknik masası üzerinde tavla oynadığı anlar, cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber