TatilDimetoka Nerede, Hangi Ülkede? Dimetoka Hakkında Bilgiler

Dimetoka Nerede, Hangi Ülkede? Dimetoka Hakkında Bilgiler

27.04.2023 - 10:52 | Son Güncellenme:

Dimetoka, Trakya bölgesinde bir kasabadır. Türkiye sınırına sadece 12 kilometre uzaklığındadır. Dimetoka hakkında merak edilen tüm detaylar.

Dimetoka Nerede, Hangi Ülkede Dimetoka Hakkında Bilgiler

Osmanlı döneminin sürgün yeri olarak bilinmekteydi. Dimetoka, Yavuz Selim tarafından tahttan indirildikten sonra Sultan ikinci Bayezed'in emekliliğini geçirmek isteği yerdir. 

Haberin Devamı

 Dimetoka Nerede, Hangi Ülkede?

 Dimetoka, Türkiye sınırına yakın Edirne ve Trakya, Evros vilayetine bağlı bir kasaba olarak bilinmektedir. Nüfusu yaklaşık 10.000 den oluşmaktadır. Kasabanın bir kısmı kayalıktan, bir kısmı ise Meriç nehrine bağlanan düzlük arazi üzerine kurulmuştur. Kayalık kısmında büyük Bizans ve Osmanlı kalesinin kalıntıları bulunmaktadır.

 Dimetoka, Bizans tarihinde Trakya'nın en önemli sağlamlaştırılmış kasabası olup, Osmanlı döneminde bir ilim merkezi ve Osmanlı sultanlarının bazı dönemlerde gelip kaldığı bir yer olarak bilinmektedir. Bu nedenle kaleni bulunduğu bölgeye sultanlara özel bir saray yapılmıştır. 

 Dimetoka Hakkında Bilgiler 

 Dimetoka, tarihin Osmanlı ve Bizans döneminde bulundukları bir kasabadır. Gerek doğasıyla, gerekse de tarihi eserleri bünyesinde barındırmasıyla önemli bir konumdur. Tarih 1361'i gösterdiğinde Osmanlı devleti Dimetoka'yı Osmanlı topraklarına dahil edilmesinden hemen sonra Balkanların önemli bir merkezi haline bürünmüştür.

Haberin Devamı

 Osmanlı padişahı birinci Murad, Edirne bölgesinde eski saray inşa edilirken 5 yıl burada kaldığı bilinmektedir. Padişah birinci Murad'ın oğlunun burada doğduğu bilinmektedir. Dimetoka da bulunan ve önemli bir Osmanlı mimari eseri olan Çelebi Sultan Mehmet Camii de bu dönemlerde inşa edilmiştir. Bu sebepler ile Dimetoka, kısa bir sürede olsa Osmanlı devletine başkentlik yapmıştır.

 Dimetoka'da Gezilecek Yerler 

 Dimetoka, özellikle yaz aylarında hareketlilik göstermektedir. Meydanda kafeler gençlerin odak noktası olduğundan dolayı yoğundur. Gezilecek yerler:

 Dimetoka Kalesi, ilçenin en dikkat çeken ve en beğenilen yeridir.

 Çelebi Sultan Mehmet Camii, Çelebi sultan Mehmet tarafından 1420 tarihinde mimar İvaz paşaya yaptırılmıştır. Bu camii balkanların en büyük camisi olarak kabul edilmektedir. 

 Sessiz Hamam, Avrupa'nın en eski ve tarihe dayalı hamamı olarak bilinmektedir. 

 Panagia Eleftherotria, kasabanın en önemli Yunan katedrali olarak bilinmektedir.