Geri Dön

Dört mevsimin yaşandığı kent Zagreb

Zagreb, tarihte iki farklı kentin kanlı savaşlarının ardından birleşmesiyle ortaya çıkan bir yerleşim. Hırvatistan'ın başkenti olan Zagreb, aynı zamanda da ülkenin en büyük kenti. İşte Zagreb hakkında bilmeniz gerekenler...

Dört mevsimin yaşandığı kent Zagreb

Zagreb, Güneydoğu Avrupa'nın en önemli kentlerinden biri. Hırvatistan'ın başkenti olan Zagreb, Yugoslavya döneminde de başkent Belgrad, kadar öneme sahip bir kentti. Canlı kültür-sanat hayatının yanı sıra eğitim konusunda da Hırvatistan'ın en önemli kenti olan Zagreb, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Peki Zagreb'e nasıl gidilir? Zagreb'te ne yenir? Zagreb'e gitmek için en uygun zaman nedir? Zagreb'e gitmek için vize gerekiyor mu?

Zagreb nerede? Zagreb kentine nasıl gidilir?

Zagreb, bugün bir milyona ulaşan nüfusuyla Hırvatistan'ın neredeyse dörtte birinin yaşadığı kent konumunda. Ülkenin siyasi başkenti olmasının yanı sıra kültür ve sanatının da kalbinin attığı Zagreb, tarih boyunca pek çok kez yıkıma uğramış. İşte Zagreb hakkında bilinmesi gerekenler...

Zagreb, Hırvatistan'ın iç kesiminde yer alıyor. Ülkenin başkenti olan Zagreb, Belgrad'a 393, Budapeşte'ye 344, Viyana'ya ise 372 kilometre uzaklıkta. Venedik de Zagreb'e 379 kilometre uzaklıkta. Dolayısıyla kent, pek çok önemli Avrupa şehrinin tam ortasında yer alıyor.

Dört mevsimin yaşandığı kent Zagreb

Zagreb'e İstanbul'dan uçakla ulaşmak mümkün. Türk Hava Yolları ile İstanbul'dan Zagreb'e doğrudan seferler düzenlenmekte. Bunun dışında 1.342 kilometrelik mesafeyi otomobille de katetmek mümkün. Bu da 14 saatlik yorucu bir seyahate takabül etmekte. Zagreb kentinin hemen yanında komşu ülke Sırbistan'dan gelen Sava nehri geçer. Özellikle yaz aylarında Sava nehri kıyısı piknik yapmak ve yüzmek isteyenlerle dolar.

Hırvaistan, Avrupa Birliği üyesi olduğundan Zagreb'e yapacağınız geziler için Schengen Vizesi istenmektedir. Hırvatistan'ın Ankara'da Büyükelçiliği ve İstanbul'da bir Başkonsolosluğu bulunmaktadır. İstanbul'daki Hırvatistan Başkonsolosluk binası Asmalımescit'tedir. Hırvatistan vize başcuruları 7 ila 10 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Zagreb tarihi hakkında bilgiler...
Zagreb'den ilk defa 11. yüzyıl kaynaklarında bahsedilmekte. Ancak bölgede 1. yüzyıldan kalma yerleşimlere rastlanmıştır. Zagreb, aslında Kaptol ve Gradec adlı iki farklı kentin birleşmesiyle meydana gelen bir kent. Bu açıdan Zagreb'i, Budapeşte'ye de benzetmek mümkün.

Dört mevsimin yaşandığı kent Zagreb

Tarih boyunca bu iki kent sürekli birbiriyle güç mücadelesi içinde olup çatışmıştı. 1242 yılında da Cengiz Han'ın orduları tarafından istila edilip yakılan kent sonrasında yeniden inşa edildi. 1699 yılında kentin ilk üniversitesi açılırken bu aynı zamanda bölge için de bir ilk demekti. Zagreb Üniversitesi bölgenin en eski ve köklü eğitim kurumlarından birisidir. Uzun yıllar Macarların yönetiminde olan kent, Sırp-Hırvat-Sloven Krallığı ve ardından kurulan Yugoslavya'nın da bir parçası oldu.

Yugoslavya döneminde ülkenin en önemli kültür sanat merkezi olan Zagreb, Avusturya Macaristandöneminden kalma görkemli yapılarının yanı sıra, Sosyalist rejime ait karakteristik binalara da ev sahipliği yapmakta.

Dört mevsimin yaşandığı kent Zagreb

Zagreb kentinde nereleri görmeli?
Zagreb, ülkenin yönetim açısından olduğu kadar kültür, sanat ve ekonomi bakımından da en önemli kenti. Ünlü Dalmaçya kıyılarına gelen turistler kadar olmasa da burası da her yıl özellikle Avrupalı turistler tarafından ziyaret ediliyor. Gornji Grad (Yukarı Şehir), Tkalçiçeva, Jelaçiç Meydanı, St. Mark Katedrali, Ulusal Hırvat Müzesi, Glavni Kolodvor ve Maksimir Parkı gibi yerler kentin en çok ziyeret edilen turistik mekanları. Biten Aşklar Müzesi, Zagreb Şehir Müzesi, Mimara Müzesi gibi yapılar da kentin diğer turistik noktaları.

Gornji Grad ve Donji Grad nerede?
Zagreb'in üst kesiminde bulunan ve tarihi Kaptol ile Gradec kentlerinin yer aldığı Gornji Grad yani yukarı kent, şehrin en eski yerleşim yeri. Pek çok tarihi yapının korunarak günümüze ulaştığı bölgede Ortaçağ'dan kalma yapılara denk gelebilirsiniz. Donji Grad yani aşağı kent bölümüne geçtiğinizde ise St. Mark Katedrali ve Banski Dom gibi yapıları görebilrsiniz. Banski Dom, devlet başkanının ikamet ettiği bina.

Dört mevsimin yaşandığı kent Zagreb

Biten Aşklar Müzesi nerede?
Türkçeye Biten Aşklar Müzesi olarak da çevrilebilecek olan Muzej Prekinutih Veza, Zagreb'in en ünlü yerlerinden biri. Çirilometodska Caddesi üzerinde yer alan bu müze, özellikle sevgililer günü döneminde dolup taşıyor. Müzede başlayıp yarım kalmış ya da hiç başlayamamış aşklara ait objeler sergilenmekte. Bu açıdan konu itibariyle İstanbul'daki Masumiyet Müzesi ile de bir benzerliğe sahip olduğu söylenebilir..

Zagreb'de nerede kalınır?
Zagreb'de beş yıldızlı otellerin yanı sıra pek çok pansiyon da mevcut. Büyük oteller genellikle kent merkezi ve havaalanı yakınlarında yer alırken, pansiyonlar da kentin turstik bölgelerinde bulunuyor.

Dört mevsimin yaşandığı kent Zagreb

Zagreb yakınlarında görülmesi gereken yerler...
Zagreb kentinden 200 kilometre uzaklıkta bulunan Plitvice Göller Bölgesi, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 40 yıldır UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bölge aynı zamanda bir milli parktır. Zagreb kentinin güneyinde Bosna-Hersek sınırına yakın bir konumda yer alan Plitivice Göller Bölgesi'ne otobüsle ulaşmak mümkün. Bunun yanı sıra Yine Zagreb'den hareket eden trenle Josipdol'a buradan da Plitvice Göller Bölgesi'ne ulaşabilirsiniz. Plitvice yakınlarına son yıllarda çok sayıda konaklama tesisi de inşa edilmiş durumda. Bölgenin en önemli özelli biyolojik çeşitliliğidir.

Hazırlayan: İhsan Dindar

Bulgar turistler: Bizde böyle koronavirüs tedbirleri yokBulgaristan'ın karantina kurallarına son verip, PCR testi zorunluluğunu kaldırmasıyla Edirne'ye alışveriş için gelen Bulgar turistler, alınan koronavirüs tedbirlerinin çok iyi olduğunu söyledi. Burgas şehrinden gelen Fazile Güler de, Bulgaristan'da kurallara Türkiye'deki kadar dikkat edilmediğini belirterek, "Burada herkes maskeli. Bulgaristan'da sadece kapalı mekanlarda maske takılıyor. Açık alanlarda maske hiç takılmıyor ve kurallara dikkat edilmiyor" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber