Geri Dön

Efes Antik Kenti İzmir İlinde Nerede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve Özellikleri

Ülkemizde pek çok antik kent bulunmaktadır. Anadolu'da yaşamış olan uygarlıkların inşa etmiş oldukları antik kentler günümüzde hala en çok merak edilen ve en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Efes antik kenti bulunduğu şehrin en eski tarihi yerlerinden biri olmakla beraber bulunduğu şehir için önemli bir turizm kaynağıdır. Efes antik kenti Ege'de yer alan en tarihi antik kentlerden birisidir. Ege'de birçok antik çağa ait olan kentler olduğu bilinmektedir. Efes antik kenti de o tarihi kentlerden bir tanesidir. Efes antik kenti geçtiğimiz aylarda en çok araştırılan tarihi kentlerden birisi olmuştur. Peki, Efes antik kenti nerededir? Efes antik kentine giriş ücreti nedir? Efes antik kentinin tarihi nedir? Efes antik kentinin özellikleri nelerdir? İşte Efes antik kentine dair her şey.

Efes Antik Kenti İzmir İlinde Nerede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve Özellikleri

Efes antik kenti UNESCO tarafından da tescil edilmiş tarihi bir antik kenttir. İlk önce Dünya geçici miraslarına dahil edilen Efes antik kenti daha sonra ise Dünya mirasları listesine eklenmiştir.

Efes Antik Kenti Nerede?

Efes Antik kenti İzmir'de bulunmaktadır. İzmir'in Selçuk ilçesi sınırlarında kalmaktadır.

Efes Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir?

Efes antik kentine gitmek için İzmir'in merkezinden yer alan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarında Selçuk ilçesine giden pek çok otobüs bulunmaktadır. İzmirim kart alarak bu toplu taşıma araçlarını kullanabilir hızlı bir şekilde Efes antik kentine ulaşım sağlayabilirsiniz. Efes antik kentine özel araç ile de daha rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir Selçuk yoluna bağlanarak otoyoldan ilerleyerek Selçuk ilçesine varınız. Ardından burada yer alan Efes antik kenti tabelalarını takip ederek bu tarihi antik kente giriş yapabilirsiniz. Efes antik kentine ayrıca hava yolu ile de ulaşım sağlamak mümkün. İzmir Adnan Menderes havalimanına indikten sonra Selçuk ilçesine giden otobüsler ile birlikte Efes antik kentine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Efes Antik Kenti Tarihi

Efes antik kentinin tarihi antik çağın neolitik dönemine kadar uzanmaktadır. Tarihten kalma içerisinde pek çok tapınak bulunan Efes antik kenti içerisinde birçok bulguya rastlanılmaktadır. Milattan önce 1050 yıllarda Yunanistan tarafından gelen göçmenlerin bu kentte yaşadığı bilinmektedir. Bu yüzden içerisinde Artemis tapınağı da bulunmaktadır. Ayrıca Roma imparatorluğu döneminde bu antik kent, imparatorluktan ayrı bir para birimi de bastırmıştır. Antik çağda Efes antik kenti özerk bir şehir olma özelliği taşımıştır. Tarihte Yunan medeniyetlerinin İyonya ülkesinin on iki şehrinden birini oluşturmaktaydı.

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti

Efes antik kentine giriş ücreti kişi başı 100 TL'dir. Efes antik kenti içerisinde yer alan yamaç evler bu fiyatın dışında kalmaktadır. Yamaç evleri de görmek isteyen ziyaretçiler ekstradan 45 TL daha ödemek zorundalar. Eğer bir müze kartınız bulunuyorsa, müze dahilinde olduğundan ötürü Efes'e giriş sağlayabilirsiniz. Fakat müze kart ile yamaç evlere giriş sağlamak mümkün değildir.

Efes Antik Kenti Özellikleri

- İçerisinde yer alan tüm sokaklar dik bir şekilde konumlanmıştır.
- Tarihte bir liman kentidir.
- Tarihte 200.000 kişilik nüfusa sahip bir bölgedir.

Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi

Efes antik kenti İzmir'in en tarihi yerlerinden birisidir. Tarihte kadın savaşçıların bu şehrin kurulmasında öncülük ettiği bilinmektedir.

 

Dikkat çeken kalabalık!Taksim, İstiklal Caddesi koronavirüse rağmen insan seli oldu. Cadde boyunca yanyana yürüyen kalabalık arasında maske takmayanlar da dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber