Geri Dön
TatilErzurum Kalesi Erzurum'un Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Erzurum Kalesi Erzurum'un Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Erzurum ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan şehirlerinden bir tanesidir. Erzurum kendine has, farklı özelliklere sahip şehirlerimizden biri olmasından dolayı birçok özelliği de içinde barındırır. Aynı zamanda tarihi turistik bölgeleri de oldukça önemli olan Erzurum Kalesi Erzurum şehri için oldukça önemlidir. Erzurum Kalesi ile ilgili detaylı bilgi araştırmasında bulunan kişiler için kale ile ilgili detayları derledik.

Erzurum Kalesi Erzurum'un Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

 

 

 Erzurum özellikle kış aylarının oldukça soğuk geçtiği şehirlerimizden bir tanesidir. Mutfak kültürü çok iyi olan Erzurum özellikle kış aylarında birçok turisti ağırlayan bir şehirdir. Kış aylarında bölgeye gelen turistler aynı zamanda tarihi turistik alanları da görmek ister. Bu tarihi turistik alanlardan bir tanesi de Erzurum Kalesi'dir. Erzurum Kalesi ile ilgili merak edilen birçok detay bulunur.

 

 Erzurum Kalesi Erzurum'un Neresindedir?

 

 Erzurum Kalesi Yakutiye sınırları içerisinde bulunan bir kaledir. Kaleye özellikle bölgeye gelen birçok kişi ziyarette bulunur. Bu sebeple ziyaretçi sayısı oldukça fazla olan yerlerden bir tanesi Erzurum Kalesi'dir.

 

 Erzurum Kalesi Tarihi Özellikleri

 

 Erzurum Kalesi'nin ilk temeli 2500 yıl öncesinde Urartular tarafından yapıldığı bilinmektedir. Bugün bile varlığını koruyan iç kalenin ise ilk halini 415 yılında Bizans İmparatoru tarafından inşa edilmiştir.

 

 Erzurum Kalesi Özellikleri

 

 Erzurum Kalesi iki ana bölümden meydana gelmektedir. Bölümlerden bir tanesi şehrin güvenliğini sağlayan muhafızları bulunduğu İç Kale, diğeri ise halkın ikamet ettiği Dış Kale'dir. İç Kale avlusunda tuğladan bir hamam ve odalar yer alır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde iç Kale içerisinde Kale Mescidi yaptırılmıştır. Daha sonra buraya Kırklar Türbesi, Ebu İshak Kazeruni Türbesi ve Ali Ağa Çeşmesi bulunur. Kale taştan yapıldığı için çok uzun yüzyıllardır varlığını sürdüren bir kale olma özelliği taşır. Zaman zaman onarım geçiren Erzurum Kalesi 16. Yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından 19. Yüzyılda 2. Mahmut tarafından da onarılmıştır.

 

 Erzurum Kalesi'ne Nasıl Gidilir?

 

 Erzurum Kalesi Erzurum'a çeşitli şekillerde gelen kişiler tarafından ziyaret edilen bir kaledir. Kaleye gitmek için Merkez Tebriz kapısı semti ile Cumhuriyet Caddesi tarafından ulaşılır. Bu güzergahın kesiştiği noktada kaleye yaya olarak gidilebilir. Aynı zamanda şehrin her noktasından toplu taşıma araçlarıyla da Erzurum Kalesi'ne ulaşmak mümkündür.

 

 Erzurum Kalesi Ziyaret Saatleri

 

 Erzurum Kalesi her gün ziyaret edilebilen bir kaledir. Bu sebeple herhangi bir zaman dilimi beklemeden Erzurum İline ziyarette bulunan kişiler istedikleri zaman kaleyi ziyaret edebilirler. Kalenin ziyaret saatleri ise sabah 08.00 akşam 17.00 saatleri arasında ve yılın her günü yapılmaktadır.

 

Mağazalarda yankesicilik yapan kadınlar böyle yakalandı!İstanbul Beylikdüzü’nde yankesicilik yöntemiyle hırsızlık yapan yabancı uyruklu 3 kadından biri yakalandı. Kadınların çeşitli alışveriş mağazalarında hırsızlık anlar ise kameraya yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler