Geri Dön

Gaga Gölü Ordu İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi

Ordu ve ülkemizin en önemli göllerinden biri olan Gaga Gölü ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik. Hakkında oldukça arama yapılan Gaga Gölü'nün özellikleri, oluşumu ve tarihçesini içeriğimizde bulabilirsiniz...

Gaga Gölü Ordu İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi

Coğrafyamızın en önemli miraslarından biri olan Gaga Gölü ile ilgili bilileri derledik...

GAGA GÖLÜ İLE İLGİLİ BİLGİLER

Otlukbeli Gölü, Erzincan ili, Otlukbeli ilçe merkezi yakınlarında bulunan dünyadaki tek Traverten set gölüdür. Küçük bir göl olan Otlukbeli 150–160 m uzunluğa, 30–50 m genişliğe, 15–18 m derinliğe, 6500 m2 alana sahiptir. Rakımı 1855 m'dir.

Göl aşınıma uğramış bir platonun üzerinde, derince yarılmış bir vadide yer alır. Gölün güneyi, faylardan çıkan sıcak suların oluşturduğu travertenler ile kapanmıştır.

Fay kaynağından bolca demir ve kükürt çıktığından kırmızı tortular bırakmaktadır. Bilim adamları dünyada tek traverten set gölü olmasından dolayı doğal anıt olduğunu düşünmektedirler. Özgün gelişiminden dolayı doğal sit alanı ilan edilip koruma altına alınmıştır.

Göl yakınında Otlukbeli Savaşı'nın olduğu alanda Otlukbeli Savaşı Şehitler Anıtı bulunur.

 

Sürücülerin dikkatsizliği kazaya neden olduEylül ayında meydana gelen trafik kazalarından bazıları Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi kameralarına yansıdı. Ülke genelinde meydana gelen trafik kazalarının sürücülerin dikkatsizliği ve kuralların ihlali sonucunda meydana geldiği görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber