Geri Dön

Giresun Kalesi Giresun'un Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Ülkemizde hemen hemen her şehrin bir kalesi bulunmaktadır. Giresun şehrinin de tarihte inşa edilmiş olan bir kalesi bulunmaktadır. Bu kale ismini şehrinden almıştır. Giresun kalesi tarihi bakımından ön plana çıkan ve şehrin en önemli yapılarından birisidir. Özellikle tarihi yerleri gezmeyi sevenler için Giresun kalesi gezilip görülmesi gereken yerlerin arasındadır. Giresun kalesi ayrıca şehrin en önemli turistik yerlerinden birisidir. Bundan dolayı da Giresun'a gelen hem yerli hem de yabancı turistlerin mutlaka uğradığı yerler arasında Giresun kalesi yer almaktadır. Giresun kalesi geçtiğimiz haftalardan günümüze kadar en çok araştırılan tarihi kalelerden birisi olmuştur. Peki, Giresun kalesi Giresun şehrinin neresinde bulunur? Giresun kalesine nasıl gidilir? Giresun kalesinin özellikleri nelerdir? Giresun kalesinin hikayesi var mı? Varsa bu hikaye nedir? Giresun kalesine dair tüm detaylar derledik.

Giresun Kalesi Giresun'un Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Giresun kalesi Giresun'un en çok gezilen tarihi mekanları arasında yer almaktadır. Bu kaleye giriş ücreti de en merak edilenler arasında yer alır.

Giresun Kalesi Nerede?

Giresun Kalesi Giresun'un merkezinde bulunan bir kaledir.

Giresun Kalesine Nasıl Gidilir?

Giresun kalesi merkezde bulunduğundan ötür kaleye ulaşım son derecede kolaydır. Giresun merkezine geldikten sonra dilerseniz toplu taşıma dilerseniz de özel araç ile bu tarihi kaleye ulaşabilirsiniz. Giresun kalesine merkezden giden dolmuşlar bulunmaktadır. Dolmuşları veya taksiyi kullanarak bu kaleye gidebilirsiniz. Ayrıca özel aracınız ile merkeze geldikten sonra yine burada bulunan trafik işaret tabelalarını takip ederek Giresun kalesine varabilirsiniz.

Giresun Kalesi Tarihi

Giresun kalesi 1300 yıllarda inşa edilen bir kaledir. Bu kale Trabzon Rum imparatorluğu tarafından inşa edilmiştir. Ayrıca tarihte Türklere karşı direnen son kale olarak da bilinmektedir. Giresun kalesi Pontus devleti kralı olan 1. Pharkanes tarafından inşa ettirilmiştir. Daha sonra bu kale yine Rum imparatorluğu tarafından onarılmış restore edilmiştir.

Giresun Kalesi Giriş Ücreti

Giresun kalesine giriş için ücret alınmamaktadır. Ücretsiz bir şekilde kaleyi gezebilirsiniz.

Giresun Kalesi Özellikleri

- Kalenin içine inşa edilmiş surlar ve saraylar bulunmaktadır.
- Bu kale denizden 100 metre yüksekliği bulunan bir kaledir.
- Kaleye ulaşmak için 500 metrelik bir parke yolu bulunmaktadır.

Giresun Kalesi Hakkında Bilgi

Giresun kalesi çevresinde günümüzde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Tarihten beri savaş kalıntılarını içeren bu kale Türklere karşı direnen son kale olma özelliği bulunur. Zamanında Pontus Rum devleti tarafından inşa ettirilmiştir. Ayrıca bu kalede Topal Osmanağanın da mezarı bulunmaktadır. Bundan dolayı önemli bir kaledir.

Osmaniye'de iki otomobil çarpıştıOsmaniye'de iki otomobilin çarpışması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber