Geri Dön

Hobbit köyü Giethoorn

Giethoorn, Hollanda'nın bir köyü. Fakat onu diğerlerinden ayıran bir özelliği var. Köy, son yıllarda turist akınına uğruyor. Giethoorn nerede? Giethoorn köyünü farklı kılan şey ne? Detaylar haberde...

Hobbit köyü Giethoorn

Giethoorn Kuzey Avrupa'da "Kuzey'in Venedik'i" olarak anılan yerlerden biri. St. Petersburg ve Brugge, bu konuda akla ilk gelen yerler olsa da Giethoorn olardan biraz daha farklı. Bir köy yerleşimi olan Giethoorn, doğası kadar evleriyle de dikkat çekiyor. Peki Giethoorn nerede? Giethoorn köyüne nasıl gidilir? Giethoorn köyünü ilginç kılan ne? Ayrıntılar haberde.

Giethoorn nerede?
Giethoorn, Hollanda'nın Overijssel iline bağlı bir köy. Steenwijk'e 7 kilometer uzaklıkta bulunan Giethoorn, konum itibariyle ülkenin tam kalbinde yer almakta. Giethoorn, Hollanda yerel saat diliminde yer alıyor. Türkiye'den bir saat geride.

Giethoorn köyüne nasıl gidilir?
Giethoorn, Hollanda'nın Overijssel iline bağlı. Giethoorn'a gelmek için öncelikle İstanbul - Amsterdam uçuşunu gerçekleştirmek ardından da Amsterdam'dan Overijssel'e trenle ulaşmanız gerekiyor. Overijssel'den de Steenwijk otobüslerine binip yaklaşık 20 dakikalık bir yolculukla Giethoorn'a ulaşabilirsiniz.

Giethoorn tarihi nedir?
Giethoorn tahminen 13. yüzyılda, Güney Avrupa'dan gelen sığınmacılar tarafından kurulmuş bir köy. Konum itibariyle korunaklı bir bölge olan Giethoorn, zaman içinde gelişimini sürdürdü.

Giethoorn köyünde nerede kalınır?
Giethoorn, küçük bir yerleşim olduğundan bölgede birkaç pansiyon alternatifiniz mevcut. Geceliği 100 Avro civarı konaklayabileceğiniz pansiyonlar dışında köye yakın kentlerde de konaklamanız mümkün. Giethoorn köyünü ziyarete gelenler genelde bölgeyi günübirlik gezmeyi tercih etmekte.

Giethoorn köyünün özelliği ne?
Giethoorn, su kanalları üzerine kurulu bir köy. Dolayısıyla köyde ulaşım ekseriyetle kanal üzerindeki gondol ve bisikletlerle gerçekleştiriliyor. Köyün çok büyük bir bölümü araç trafiğine kapalı bir durumda. Giethoorn mimarisiyle Yüzüklerin Efendisi serisindeki Hobbitlerin köyüne benzetilmekte. Bu yüzden Giethoorn, Hobbit Köyü olarak da anılıyor. Giethoorn köyünde bulunan kanallar, köprüler ve evler bölgeye masalsı bir hava katmakta. Bu ambiyans turistlerin bölgeye gelmesindeki en büyük neden.

Giethoorn köyünde ne yenir?
Giethoorn köyünde bulunan yemek mekanları genellikle küçük işletmeler. Kendisine özgü tatlar açısından fazla alternatifi bulunmayan Giethoorn köyünde ağırlıklı olarak et ve balık ürünleri tercih edilmekte.

Çocukların trafikteki tehlikeli oyunu kameradaSivas'ta seyir halindeki kamyonete asılan çocukların tehlikeli oyunu kameraya yansıdı. Çocukların bu davranışı çevredekilere korku dolu anlar yaşattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber