Geri Dön

İznik Gölü Bursa İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi

Bursa ilimiz doğal güzellikleri bakımından ülkemizin en güzel şehirlerinden birisidir. Bursa şehrimizin güzelliğine güzellik katan detaylardan birisi de İznik gölüdür. İznik gölü sadece Bursa şehrinin değil aynı zamanda ülkemizde en meşhur göllerinden birisidir. İznik gölü çevresinde pek çok etkinlik yapılmaktadır. Bundan dolayı her mevsim İznik gölü yoğun bir ziyaretçi almaktadır. Gölün oluşumu ve özellikleri en merak edilenler arasına girmiştir. İznik gölü Bursa'nın sembollerinden birisi olmuştur. Bundan ötürü Bursa şehrine gelenler mutlaka bu göle de uğramaktadırlar. İznik gölüne dair araştırmalar yapılmaktadır. Peki, İznik Gölü Bursa'nın neresindedir? İznik Gölünün özellikleri nelerdir? İznik gölünün oluşumu nasıldır? İznik gölünün tarihçesi nedir? İşte İznik gölüne dair bütün bilgiler.

İznik Gölü Bursa İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi

İznik gölü Marmara'nın en büyük gölüdür. Aynı zamanda İznik gölü Türkiye'nin en büyük beşinci gölüdür. İznik gölü tatlı su kaynaklı bir göldür. İznik gölünde kamp alanı var mı şeklinde yoğun bir araştırma da söz konusudur. İznik gölü Bursa'da gezilecek yerler arasında bulunur.

İznik Gölü Nerede?

İznik gölü Bursa'nın İznik ilçesinde bulunmaktadır.

İznik Gölüne Nasıl Gidilir?

İznik gölüne ulaşım son derecede basittir. Hem kara yolu ile hem de hava yolu ile ulaşım mümkündür. İstanbul'dan gelecek ziyaretçiler için öncelikle Yalova'ya deniz feribotu ile gelinir. Ardından buradan Yalova Bursa otobanı kullanılarak Bursa şehrine varılır. Buradan da İznik'e giden tabelalar takip edildikten sonra İznik gölüne kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. İznik gölü çevrenin en meşhur göllerinden birisi olduğundan ötürü sık sık tabelalar da bu göle yönlendirmeler yapılmaktadır.

Toplu taşıma kullanarak da İznik gölüne gidilmektedir. Bursa'da yer alan otobüsler veya metro seferleri ile İznik ilçesine gelinir. Ardından İznik merkeze geldikten sonra burada yer alan minibüsler veya taksi aracılığı ile göle rahat bir şekilde ulaşım sağlanır.

İznik Gölü Giriş Ücreti

İznik gölüne giriş ücreti 3 TL'dir. Çocuklar ve engellilerden ise ücret alınmamaktadır.

İznik Gölü Özellikleri

- İznik gölünün yüz ölçümü 297 kilometre karedir.
- Gölün suyu tatlı sudur.
- İznik gölünün deniz seviyesinden yüksekliği 85 metredir.
- Gölün en derin yeri 64 metredir.
- Bu göl çevresinde akarsular bulunan bir göldür. Ayrıca bu akarsular tarafından beslenen bir göldür.
- İznik gölü tarım yapılması elverişli bir göldür.

İznik Gölü Hakkında Bilgi

İznik gölü tektonik hareketlerle oluşmuş olan bir göldür. Efsaneye göre bu gölün altında bir şehir olduğuna inanılmaktadır. İznik gölü çevresinde doğal ve suni yapılar bulunmaktadır.

 

Irak kuzeyindeki Gara bölgesine hava harekatıIrak kuzeyindeki Gara bölgesinde eylem hazırlığında olduğu belirlenen 2 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber