Geri Dön

Kaçkar Dağı Rize İlinde Nerededir, Nasıl Oluşmuştur? Yüksekliği Ve Diğer Özellikleri

Ülkemizde pek çok ünlü dağ bulunmaktadır. O dağlardan birisi de Rize'de bulunan Kaçkar dağıdır. Kaçkar dağı hem ülkemizin hem de bu coğrafyanın en ünlü dağları arasındadır. Bu dağda dağcılık faaliyetleri yapılmakta ve her yıl dağcılar tarafından tırmanılmaktadır. Kaçkar Dağı Dünya'nın en yüksek dağları arasında yer almaktadır. Kaçkar dağının nasıl oluştuğu ve bu dağın yüksekliği merak edilmektedir. Özellikle Doğu Karadeniz ve Rize turlarında Kaçkar dağı oldukça fazla ziyaret edilen bir şehirdir. Bundan ötürü Kaçkar dağı sürekli olarak ziyaret edilmekte ve fotoğrafları sosyal mecralardan paylaşılmaktadır. Peki, Kaçkar dağı Rize'nin neresinde yer almaktadır? Kaçkar dağı nasıl oluşmuştur? Kaçkar dağının yüksekliği nedir? Kaçkar dağının özellikleri nelerdir? İşte Kaçkar dağ ile ilgili bilinmeyen ve merak edilen tüm her şey.

Kaçkar Dağı Rize İlinde Nerededir, Nasıl Oluşmuştur? Yüksekliği Ve Diğer Özellikleri

Kaçkar dağının önemli bir kısmı Rize'de bulunsa da dağın zirve noktası Artvin'de bulunmaktadır. Karadeniz'in en yüksek dağıdır. Türkiye'nin en yüksek dördüncü zirvesi Kaçkar dağında yer almaktadır.

Kaçkar Dağı Nerede?

Kaçkar Dağı Doğu Karadeniz şehirlerinden biri olan Rize'de yer almaktadır.

Kaçkar Dağına Nasıl Gidilir?

Kaçkar dağına gitmek için Rize rotasını izlemelisiniz. Rize'de havalimanı bulunduğundan ötürü hava yolu ile de bu dağa ulaşım mümkündür. Hava yolu ile Rize şehrine indikten sonra bu noktadan itibaren kara yolunu tercih ederek Kaçkar dağına gidebilirsiniz. Kaçkar dağı Çamlıhemşin'de bulunduğundan ötürü Çamlıhemşin tabelasını takip ettikten sonra dağ yolundan ulaşabilirsiniz. Kaçkar dağına aynı zamanda toplu taşıma araçları ile de ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarını tercih ederek Çamlıhemşin ilçesine gidebilir bu noktadan itibaren dağ yolunu tercih ederek Kaçkar dağına ulaşabilirsiniz. Kaçkar dağına Çamlıhemşin ilçesinden minibüs ve dolmuş gitmektedir.

Kaçkar Dağı Giriş Ücreti

Kaçkar dağına giriş için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Giriş ücretsizdir.

Kaçkar Dağı Özellikleri

- Kaçkar dağının yüksekliği 3.937 metredir.
- Dağın yükselti farkı ise 2271 metredir.
- Türkiye'nin en yüksek dördüncü zirvesi Kaçkar dağıdır.
- Dağa tırmanmak zordur.
- Dağa en kolay Güney rotasından ulaşılmaktadır.
- Rize'ye 60 kilometre uzaklıkta bulunur.

Kaçkar Dağı Hakkında Bilgi

Kaçkar Dağı Doğu Karadeniz'in en yüksek dağıdır. Türkiye'nin en yüksek dağları arasında yer alan Kaçkar dağının zirve noktası Artvin şehri sınırları içinde kalmaktadır. Dağa tırmanmak için en uygun rota klasik rota olarak da bilinen güney rotadır. Dağın diğer rotaları ise oldukça zordur. Bundan dolayı tırmanış için diğer rotalar tercih edilmemektedir. Yükselti farkı da 2 bin metrenin üzerindedir.

 

Gaziantep'te bir milyon dolar değerinde İncil ele geçirildiGaziantep'te, Suriye'nin Halep kentinde yağmalanan müzeden çalınan çok eski tarihli olduğu değerlendirilen, ceylan derisi üzerine İbranice yazılmış İncil ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber