Geri Dön

Kastamonu Kalesi Kastamonu'nun Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Karadeniz bölgesinde tarihi Bizans dönemine kadar uzanan pek çok kale bulunmaktadır. O kalelerden birisi de Kastamonu kalesidir. Kastamonu kalesi tarihte önemli kalelerden birisi olmuştur. Tarihi açıdan büyük öneme sahip olan bu kale birçok savaş geçirmiş ve defalarca tahribata uğramış bir kaledir. Tarihte Kastamonu şehrinin savunması amacı ile yaptırılan bu kale Anadolu'da hüküm sürmüş olan imparatorlukların eline geçmiştir. Kastamonu kalesi Kastamonu'nun en ünlü tarihi yapılarından birisidir. Bundan dolayı kalenin tarihi özellikleri merak edilmektedir. Kastamonu kalesine giriş ücreti de en çok araştırılanlar arasındadır. Peki, Kastamonu kalesi Kastamonu'nun neresinde kalmakta ve hangi ilçeye bağlıdır? Kastamonu kalesinin tarihi nedir? Kastamonu kalesine nasıl gidilir? Kastamonu kalesinin mimari özellikleri nelerdir? İşte Kastamonu kalesine dair bilinmeyen bütün bilgiler.

Kastamonu Kalesi Kastamonu'nun Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Kastamonu kalesi ülkemizde Orta Çağ'dan kalma olan bir kaledir. Oldukça eski olan bu kale Kastamonu'da gezilecek yerler arasında olan bir kaledir.

Kastamonu Kalesi Nerede?

Kastamonu kalesi Kastamonu'nun merkezinde bulunur. Tam olarak Atabeygazi mahallesinde yer alır.

Kastamonu Kalesine Nasıl Gidilir?

Kastamonu kalesi Kastamonu şehrinin merkezinde bulunan bir kaledir. Bundan ötürü kaleye ulaşmak için merkeze giden herhangi bir otobüse veya toplu taşıma aracına binebilirsiniz. Kastamonu merkezine geldikten sonra buradan dilerseniz yürüme mesafesi dilerseniz de taksi yardımı ile birlikte kaleye ulaşabilirsiniz.

Kastamonu Kalesi Tarihi

M.S. 12. yüzyılda Türkler Anadolu'ya iyice akınlar düzenlemeye başlamıştı. Bundan dolayı şehri Türklerden korumak amacı ile Kastamonu'ya bir kale yapılması ihtiyacı hissedildi. Kastamonu kalesi Komneslor tarafından yaptırılan bir kale oldu. Tarihte pek çok savaş gören bu kalenin günümüze kadar sadece iç kalesi gelmiştir. Dış surları ağır tahribata uğrayarak yıkılmak durumunda kalmıştır. Kastamonu kalesi Orta Çağ'da inşa edilmiştir. Bundan dolayı Bizans mimarisi ile inşa edildiği söylenilebilir. Fakat tarihte Osmanlı imparatorluğu döneminde bu kale restore edildiğinden ötürü Türk mimarisinin izlerine de rastlanmıştır.

Kastamonu Kalesi Giriş Ücreti

Kastamonu kalesine giriş için herhangi bir ücret ödemek zorunda değilsiniz.

Kastamonu Kalesi Özellikleri

- Kastamonu kalesi şehirden 120 metre yüksekte bulunur.
- İçerisinde Bayraklı sultan adında bir tane türbe bulunmaktadır.
- Kale iç ve dış bölümden oluşmaktadır.
- Dış bölümünde kaleyi korumak amacı ile surlar inşa edilmiştir.
Kastamonu Kalesi Hakkında Bilgiler
Kastamonu kalesini zamanında Bizans imparatorluğu ve Osmanlı imparatorluğu idare etmiştir.
Günümüze kadar sadece iç kısmı orijinalliğini koruyarak gelmeyi başarmıştır. Onun dışında dış surları
savaşlarda tahribata uğrayarak yıkılmak zorunda kalmıştır.

Çocukların trafikteki tehlikeli oyunu kameradaSivas'ta seyir halindeki kamyonete asılan çocukların tehlikeli oyunu kameraya yansıdı. Çocukların bu davranışı çevredekilere korku dolu anlar yaşattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber